Senacka komisja zdrowia o płacach minimalnych dla medyków

Autorzy: PAP; oprac. KM • Źródło: PAP, Rynek Zdrowia10 czerwca 2021 18:00

10 czerwca senacka komisja zdrowia zajęła się poprawkami do ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych.

Senacka komisja zdrowia o płacach minimalnych dla medyków
Senatorowie zajęli się ustawą o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Fot. Shutterstock
  • Senatorowie w czwartek (10 czerwca) zajęli się ustawą o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych oraz niektórych innych ustaw
  • Senacka komisja zdrowia w środę wprowadziła do nowelizacji trzy poprawki. Jedna z nich dotyczy podwyższenia współczynników pracy, według których od 1 lipca wyliczana będzie minimalna pensja dla personelu zatrudnionego w sektorze ochrony zdrowia
  • Senator Kwiatkowski wyliczył, że najniższe wynagrodzenie dla lekarza ze specjalizacją drugiego stopnia od 1 lipca wzrośnie do 6769 zł brutto, co oznacza podwyżkę o 19 zł

Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski przypomniał, że resort deklarował, iż to pierwszy element dalszego wzrostu wynagrodzeń. - Kolejne zmiany są potrzebne i kolejne docenienie pracowników - wskazał.

Jak dodał, personel podstawowej działalności dostanie podwyżkę związaną ze wzrostem wskaźników pracy, a sama "ustawa warta jest 4 mld zł" w 2021 r. Senatorowie jednak zwrócili uwagę na to, że ta regulacja chce podzielić środowisko i nie można jej uznać jako podziękowanie i motywację do dalszej walki z epidemią.

Jak rząd chce zatrzymać młodych medyków? Kwiatkowski: dając 19 zł brutto podwyżki

Podczas posiedzenia komisji zdrowia senator niezależny Krzysztof Kwiatkowski powiedział, że będzie głosował nie za projektem ustawy w brzmieniu przedłożonym przez rząd, tylko za "projektem, który opuści Senat po wprowadzeniu poprawek przez senacką Komisję Zdrowia". Zauważył, że te poprawki są potrzebne dlatego, że w Polsce średnia wieku pielęgniarki to 53 lata. Dla porównania dodał, że w 2010 roku ta średnia wynosiła 45 lat. Wspomniał, że dziś średnia wieku położnej pracującej w Polsce to 53 lata, przy czym 10 lat temu wynosiła 44 lata.

- Mamy do czynienia z dramatyczną sytuacją, że za chwilę nie będzie miał kto pracować - mówił senator.

Dodał, że przez ostatnie 20 lat wyjechało z Polski co najmniej 20 tys. lekarzy. - Według informacji, które posiadam, stosunkowo biedna Polska zapłaciła za wykształcenie lekarzy dla bogatej Szwecji, Niemiec czy bogatej Francji - zaznaczył. - Co państwo proponujecie, żeby wprowadzić zastępowalność pokoleń? Co proponujecie, żeby pielęgniarek było więcej, a w sposób szczególny młode pielęgniarki chciały przychodzić do zawodu? I co proponujecie, żeby lekarze z Polski nie wyjeżdżali? - pytał senator.

- Wysyłacie następujący sygnał do 54582 lekarzy ze specjalizacją 2 stopnia: chcemy was zatrzymać i dlatego proponujemy wam kilkanaście złotych więcej. Drogi resorcie i drogi rządzie, naprawdę w ten sposób dbacie o kadry w polskiej służbie zdrowia i uważacie, że to jest ta propozycja, która doprowadzi do tego, że poradzimy sobie z problemem niedoboru personelu medycznego? Z góry wam zapowiadamy, że takie propozycje bez poprawek senackich, które wprowadziliśmy, niestety nie spełnią tych oczekiwań - apelował Kwiatkowski.

Co z finansowaniem wzrostu płac i pracownikami administracyjnymi?

Senatorowie chcieli też wiedzieć, czy podmioty lecznicze otrzymają do 10 sierpnia odpowiednie środki na zapewnienie finansowania wzrostu płac, wynikającego z procedowanej ustawy.

- Planujemy, że to zostanie dograne do tego czasu i NFZ zmieni odpowiednio umowy - zapewnił wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski. Dodał, że zgodnie z wytycznymi NFZ "płaci za świadczenia z dołu", czyli po wystawieniu faktury za cały miesiąc, ale "istnieje możliwość zaliczkowania".

Senator Wojciech Konieczny (Lewica) stwierdził, że resort nie dostrzega pracowników administracyjnych czy obsługi podmiotów leczniczych, przerzuca odpowiedzialność za ewentualne podwyżki dla tych pracowników na placówki. Ustawa zapewnia minimalne wynagrodzenie jedynie personelowi działalności podstawowej.

Miłkowski przypomniał, że skutek proponowanych zmian to blisko 4 mld zł w 2021 r. Zapewnił, że te środki są już uwzględnione w NFZ i w budżecie państwa, a pop poprawka przyjęta przez senacką Komisję Zdrowia to "rocznie 6,2 mld zł".

- Na to półrocze (zmiany wchodzą od 1 lipca 2021 r. - PAP) na tyle środków nie mamy, żeby bez zmiany ustawy budżetowej (się to odbyło - PAP). W związku z tym oczekuję, że państwo zaproponują nowelizację ustawy i zaproponują, z których źródeł to sfinansują - zasugerował wiceminister.

Poprawki wniesione do nowelizacji ustawy przez Komisję Zdrowia będą głosowane pod koniec posiedzenia Senatu, które rozpoczęło się w południe w czwartek.

Podwyższenie współczynników pracy

Celem debatowanej ustawy jest podwyższenie współczynników pracy określonych w załączniku do ustawy z dnia 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych oraz przyspieszenie terminu osiągnięcia gwarantowanych ustawą najniższych poziomów wynagrodzeń zasadniczych z dnia 31 grudnia 2021 r. na dzień 1 lipca 2021 r.

Ustawa została uchwalona podczas 30. posiedzenia Sejmu w dniu 28 maja 2021 r., a 31 maja 2021 r. została przekazana do Senatu. Termin rozpatrzenia upływa w dniu 14 czerwca 2021 r. 31 maja 2021 r. marszałek Senatu skierował ustawę do komisji zdrowia, której posiedzenie w tej sprawie odbyło się 9 czerwca 2021 r.

Senacka Komisja Zdrowia w środę wprowadziła do nowelizacji trzy poprawki. Jedna z nich dotyczy podwyższenia współczynników pracy, według których od 1 lipca wyliczana będzie minimalna pensja dla personelu zatrudnionego w sektorze ochrony zdrowia.

Zgodnie z nią ustalono je na poziomie: dla lekarza z drugim stopniem specjalizacji - 1,7; lekarza z pierwszym stopniem specjalizacji - 1,4; lekarza bez specjalizacji, innego pracownika wykonującego zawód medyczny albo farmaceuty, fizjoterapeuty, diagnosty laboratoryjnego z wyższym wykształceniem i specjalizacją oraz pielęgniarki z tytułem magistra i specjalizacją - 1,2; pielęgniarki z magistrem, ratownika z licencjatem - 1,1; lekarza stażysty, innego pracownika wykonującego zawód medyczny albo farmaceuty, fizjoterapeuty, diagnosty laboratoryjnego z wyższym wykształceniem i bez specjalizacji, pielęgniarki z licencjatem - 1; pielęgniarki bez tytułu specjalisty, fizjoterapeuty lub pracownika działalności podstawowej ze średnim wykształceniem, ratownika medycznego - 0,9.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum