Sejmowa komisja przeciw likwidacji egzaminu lekarskiego

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 lutego 2011 15:02

Sejmowa komisja zdrowia zarekomendowała, by studenci medycyny nadal zdawali egzamin końcowy.

Sejmowa komisja przeciw likwidacji egzaminu lekarskiego

Projekt, nad którym w pIątek (25 lutego) pracuje komisja, wchodzi w skład rządowego pakietu ustaw zdrowotnych. Oprócz likwidacji Lekarskiego Egzaminu Państwowego przewiduje on także zniesienie stażu podyplomowego - temu rozwiązaniu komisja nie sprzeciwia się. O utrzymanie egzaminu postulowała m.in. Naczelna Rada Lekarska. Decyzję w tej sprawie podejmie Sejm, w głosowaniu nad projektem ustawy.

Zgodnie z rozwiązaniami, które zarekomendowała komisja zdrowia, studenci medycyny mieliby kończyć studia Lekarskim Egzaminem Końcowym (LEK), studenci stomatologii Lekarsko-Dentystycznym Egzaminem Końcowym (LDEK); po jego zdaniu uzyskiwaliby prawo do wykonywania zawodu.

Rządowy projekt zakłada likwidację obowiązujących obecnie: Lekarskiego Egzaminu Państwowego i Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Państwowego, nie proponując innej formy egzaminacyjnej, kończącej studia medyczne. Obecnie prawo do wykonywania zawodu lekarskiego można otrzymać po zdaniu LEP-u i LDEP-u oraz odbyciu stażu podyplomowego.

Nowelizacja przewiduje, że dla lekarzy praktyka zawodowa będzie się rozpoczynała na VI roku studiów, a dla dentystów na V roku. Nowelizacja zakłada także obowiązkowe złożenie najważniejszych egzaminów końcowych: dla kierunku lekarskiego już na V roku studiów, a lekarsko-dentystycznego na IV.

Według Ministerstwa Zdrowia likwidacja stażu podyplomowego spowoduje szybsze wejście lekarzy i dentystów do systemu opieki zdrowotnej i zwiększy dostęp do świadczeń zdrowotnych. W ocenie MZ jest to niezbędne nie tylko ze względu na długotrwały obecnie proces kształcenia podyplomowego, ale również z powodu deficytu kadry lekarskiej, w tym szczególnie specjalistów.

Zgodnie z nowelą wprowadzony ma zostać modułowy system specjalizacji z jednoczesną zmianą dotychczasowego podziału specjalizacji na podstawowe i szczegółowe oraz zasad uznawania dorobku zawodowego i naukowego.

Moduł podstawowy będzie zawierać treści uniwersalne dla grupy specjalizacji, jak również wybrane zagadnienia obecnie nauczane w trakcie stażu podyplomowego (m.in. obowiązkowy kurs i egzamin z dziedziny ratownictwa medycznego). Moduł specjalistyczny ma zawierać wiedzę ściśle specjalistyczną.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum