Sejmowa Komisja Zdrowia przyjęła projekt nowelizacji ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej

Autor: Katarzyna Lisowska/Rynek Zdrowia • • 03 lipca 2019 13:29

W środę (3 lipca) sejmowa Komisja Zdrowia przyjęła w pierwszym czytaniu projekt nowelizujący ustawę o zawodach pielęgniarki i położnej . Zmiana przepisów umożliwi kształcenie na kierunkach pielęgniarstwo i położnictwo na studiach pierwszego stopnia prowadzonych także w formie niestacjonarnej.

Sejmowa Komisja Zdrowia przyjęła projekt nowelizacji ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej
Komisja przyjęła projekt nowelizacji w pierwszym czytaniu Fot. Archiwum

Pielęgniarki i położne będą także mogły skorzystać z płatnego urlopu szkoleniowego do 6 dni roboczych rocznie.

Jak wyjaśniała wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko, kształcenie na studiach pierwszego stopnia na kierunkach pielęgniarstwo i położnictwo, prowadzonych w formie niestacjonarnej, będą mogły podejmować przede wszystkim osoby pracujące, które chcą uzyskać nowe kwalifikacje zawodowe i podjąć pracę w zawodach: pielęgniarki lub położnej. Chodzi o osoby wykonujące inne zawody medyczne, np. ratowników medycznych czy opiekunów medycznych.

Wiceminister podkreślała, że obawy niektórych środowisk ,w tym samych pielęgniarek, dotyczące jakości na studiach niestacjonarnych, są pochopne. 

- Zgodnie z projektem, program studiów pierwszego stopnia na kierunkach pielęgniarstwo i położnictwo, prowadzonych w formie niestacjonarnej oraz czas trwania i liczba godzin na tych studiach, będzie taki sam jak dla studiów prowadzonych w formie stacjonarnej - przekonywała Szczurek-Żelazko.

Jak podkreślała, resort wyciągnął wnioski z problemów w tym zakresie przy kształceniu ratowników medycznych, dlatego przygotowano standardy w tym obszarze aby w przypadku kształcenia niestacjonarnego  na kierunkach pielęgniarstwo i położnictwo sytuacja się nie powtórzyła. 

Wiceminister podkreślała, że zmiany wprowadzone do ustawy mają realnie wpłynąć na zwiększenie liczby studentów na kierunkach pielęgniarstwo i położnictwo. - To jest zmiana wychodząca  naprzeciw oczekiwaniom społecznym dotyczącym zwiększenia liczebności kadry medycznej - zaznaczyła.

Posłanka prof. Alicja Chybicka wskazała, że zmiany są potrzebnym rozwiązaniem, ale jej obawy budzi niepewność, czy przy tak olbrzymich brakach pielęgniarek w ochronie zdrowia udzielanie urlopów szkoleniowych nie zablokuje pracy lecznic. 

Wiceminister przekonywała, że w większości podmiotów leczniczych pracodawcy życzliwie pochodzą do podnoszenia kwalifikacji przez swoich pracowników i wszystko będzie w tym obszarze uregulowane w taki sposób, aby czasowa nieobecność danego pracownika nie przeszkadzała w działalności lecznicy. 

Ostatecznie komisja przyjęła projekt nowelizacji w pierwszym czytaniu.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum