Sejmowa Komisja Zdrowia: IOWISZ nie uchronił nas od pewnych inwestycji nadmiarowych

Autor: IB/Rynek Zdrowia • • 15 września 2020 15:08

We wtorek (15 września) na posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia miało miejsce pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw. Proponowane zmiany dotyczą systemu IOWISZ.

Sejmowa Komisja Zdrowia: IOWISZ nie uchronił nas od pewnych inwestycji nadmiarowych
Na posiedzeniu Komisji miało miejsce pierwsze czytanie projektu Fot. strona www.Sejmu

- Dotychczasowe kilkuletnie doświadczenia z funkcjonowania IOWISZ-a pokazały, że nie uchronił on nas w wystarczającym stopniu od pewnych inwestycji nadmiarowych - przekonywał wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski, uzasadniający potrzebę nowych rozwiązań.

- Do IOWISZ-a nie wchodziły np. inwestycje finansowane ze środków prywatnych i w efekcie spotykamy się ze zjawiskiem przygotowania inwestycji, ich realizacji, a następnie „dociskiem” na NFZ, że skoro już budynek stoi, koniecznie należy dany zakres świadczeń zakontraktować. I to niezależnie od tego, czy na danym terenie faktycznie jest problem z ich dostępnością - mówił wiceminister.

- Dlatego projektowana zmiana ma na celu objęcie oceną celowości inwestycji szerszego spektrum podmiotów. Jeśli ocena nie zostanie przeprowadzona, nie będzie możliwe zawarcie umowy z publicznym płatnikiem w okresie pięciu lat liczonych od zakończenia realizacji inwestycji. To jasny sygnał dla wszystkich inwestorów i świadczeniodawców: kontrakt z NFZ wymaga zgodności inwestycji z mapami potrzeb zdrowotnych i weryfikacji w systemie IOWISZ - wskazywał Gadomski.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum