Sejmowa Komisja Finansów przeciwna wydatkowaniu 80 mln zł na psychiatrię dziecięcą z rezerw celowych, ale...

Autor: pwx, PAP/Rynek Zdrowia • • 19 stycznia 2021 17:52

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych odrzuciła we wtorek (19 stycznia) poprawkę Senatu do ustawy budżetowej na rok 2021 przewidującą wsparcie psychiatrii dziecięcej z rezerw celowych kwotą 80 mln zł. W środę rząd ma przedstawić jednak program wsparcia psychiatrii dziecięcej.

Sejmowa Komisja Finansów przeciwna wydatkowaniu 80 mln zł na psychiatrię dziecięcą z rezerw celowych, ale...
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Senat w uchwale w sprawie ustawy budżetowej na rok 2021 wprowadził poprawkę przewidującą przeznaczenie z rezerw celowych 80 mln zł jako kwoty dotacji i subwencji na psychiatrię dziecięcą. Za przyjęciem poprawki senackiej głosowało 19 posłów, 24 było przeciw, nikt się nie wstrzymał. Poprawka nie uzyskała pozytywnej opinii Sejmowej Komisji Finansów Publicznych.

Jak pisaliśmy, przeciwko takiej poprawce, w Senacie w miniony wtorek, zagłosowali senatorowie PiS.

Już po tym głosowaniu w Senacie w sobotę (16 stycznia) senator PiS i lekarz Stanisław Karczewski odniósł się do interwencji prezydenta Andrzeja Dudy, który rozmawiał telefonicznie z premierem Mateuszem Morawieckim i uzyskał obietnicę, że pieniądze na psychiatrię dziecięcą "w budżecie się znajdą".

- Wiem, rozmawiałem z panem premierem. Na początku tygodnia pan premier z panem ministrem (zdrowia - PAP) przedstawi taki plan, program zwiększonej o te ponad 80 mln zł kwoty na psychiatrię dziecięcą - zapowiedział wówczas senator PiS. - Brakowało też pewno kontaktu, przepływu informacji - wyjaśnił radiu TOK FM.

Pytany o to, czy decyzja o głosowaniu w Senacie przeciwko nie była błędem politycznym", Karczewski powiedział: - Ja wiem, czy politycznym?. - Mieliśmy ustalone głosowania dotyczące budżetu. Ten budżet jest skonstruowany w sposób zrównoważony. Każde zachwianie tego budżetu powoduje pewne perturbacje - wyjaśnił.

- Dodatkowe środki mają być przeznaczone również na psychiatrię dziecięcą - zapewnił senator PiS.

O tym, że są dodatkowe środki na psychiatrię dziecięcą zapewniał także prezydent Andrzej Duda - również we wtorek (19 stycznia) - podczas sesji pytań i odpowiedzi, w której obok prezydenta udział wzięli minister zdrowia Adam Niedzielski oraz szef KPRM, pełnomocnik rządu ds szczepień Michał Dworczyk. Padło m.in. pytanie, dlaczego w kraju, w którym około 630 tys. dzieci wymaga wsparcia psychiatrycznego i psychologicznego w pięciu województwach nie funkcjonuje żaden oddział psychiatryczny dla dzieci w kryzysie.

Prezydent odpowiedział, że ta kwestia była już poruszona w poprzednim tygodniu podczas spotkania z ministrem edukacji i nauki Przemysławem Czarnkiem.

- Mówiliśmy wtedy o dzieciach i młodzieży. I mówiłem - ponieważ też się ta kwestia pojawiła - że jestem właśnie po rozmowie z panem premierem Mateuszem Morawieckim, gdzie pan premier mnie zapewnił, że jest przygotowywany specjalny dedykowany program pomocy psychiatrycznej i psychologicznej dla dzieci - podkreślił Duda.

Jak dodał, zagadnienie to będzie jeszcze w tym tygodniu przez premiera i ministra omawiane. - Ta kwestia jest w tej chwili poruszana, jest podjęta jako kwestia bardzo ważna w działalności polskiego rządu, także w mojej działalności, a szczegóły będą podane państwu do wiadomości jeszcze w tym tygodniu - powiedział prezydent.

Dodał, powołując się na Dworczyka, że informacje w tej kwestii podaną zostaną "nawet jutro". Wcześniej we wtorek (19 stycznia) Dworczyk poinformował, że w środę premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawią program wsparcia psychiatrii dziecięcej.

Prezydent zapewnił, że sprawa pomocy psychiatrycznej dla dzieci nie jest bagatelizowana.

- Życie i zdrowie psychiczne dzieci jest dla nas niezwykle istotne. Zapewniam, że rozumiemy doskonale wszystkie uwarunkowania, jakie wiążą się z pandemią koronawirusa i trudną sytuacją dzieci i młodzieży. Zapewniam, że podjęte zostaną tutaj środki zaradcze. Także i środki finansowe na to - oprócz działań instytucjonalnych - z całą pewnością też się znajdą - zadeklarował prezydent Andrzej Duda.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum