Sejmik województwa wielkopolskiego przyjął uchwały antysmogowe

Autor: Anna Jowsa - PAP/Rynek Zdrowia • • 18 grudnia 2017 20:52

Radni sejmiku województwa wielkopolskiego przyjęli na poniedziałkowej sesji tzw. uchwały antysmogowe. Mają one pomóc w walce ze smogiem szczególnie w Poznaniu i Kaliszu, gdzie jakość powietrza jest najgorsza w regionie.

Także Wielkopolskie zmaga się z problemem zanieczyszczonego powietrza Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Przyjęte w poniedziałek zapisy uchwał zakładają stopniowe wprowadzenie zakazu stosowania najgorszej jakości paliw stałych, w tym bardzo drobnego miału lub węgla brunatnego, czy flotokoncentratu. Wprowadzone mają zostać ponadto ograniczenia dla kotłów oraz tzw. miejscowych ogrzewaczy, czyli np. kominków i pieców.

Przepisy nowych uchwał wejdą w życie po 1 maja przyszłego roku.

Jak tłumaczyła PAP rzeczniczka prasowa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego Anna Parzyńska-Paschke, "wszystkie nowe kotły po 1 maja 2018 roku będą musiały zapewnić możliwość wyłącznie automatycznego podawania paliwa, wysoką efektywność energetyczną oraz dotrzymanie norm emisyjnych. Nie będą mogły również posiadać rusztu awaryjnego oraz możliwości jego zamontowania".

Zgodnie z założeniami, wszystkie kotły zainstalowane przed wejściem w życie uchwał antysmogowych i nie spełniające ich wymagań będą musiały być wymienione. Ma to się odbyć w dwóch etapach: do 1 stycznia 2024 roku - w przypadku kotłów bezklasowych, oraz do 1 stycznia 2028 roku - w przypadku kotłów spełniających wymagania dla klasy 3 lub 4.

"Kotły tzw. 5 klasy, zainstalowane przed wejściem w życie uchwał, będą mogły być użytkowane dożywotnio. Ponadto miejscowe ogrzewacze pomieszczeń, w tym piece, kominki zainstalowane przed wejściem w życie uchwał antysmogowych i niespełniające ich wymagań będą musiały być wymienione do 1 stycznia 2026 roku" - podkreśliła Parzyńska-Paschke.

Ustawa jest jednak krytykowana m.in. ze strony ekologów, którzy wskazują, że dużą część społeczeństwa zwyczajnie nie stać zarówno na zmianę sposobu ogrzewania, np. na gazowe, czy na zakup lepszej jakości opału.

Zdaniem Marzeny Wodzińskiej, członka Zarządu Województwa Wielkopolskiego, rzeczywiście już w okresie opiniowania projektu pojawiły się głosy, że w tym względzie niezbędne są szerokie rozwiązania systemowe po stronie rządu i systemowe wsparcie, w tym także dopłaty do kotłów, ponieważ to mieszkańcy ponoszą koszty wymiany pieców. Jak mówiła, powinna zostać również obniżona akcyza na paliwa płynne i gazowe, aby mieszkańców stać było na alternatywne sposoby ogrzewania.

Dodała, że walka ze smogiem to kwestia długookresowa. Jak tłumaczyła, "powietrze nie stanie się lepsze od momentu, kiedy się przyjmie uchwały". - Musi też rosnąć świadomość społeczna w tym zakresie, potrzebna jest zatem edukacja. (…) Jeśli  mieszkańcy przestaną palić śmieci - to już będzie duży postęp i nasze powietrze na tym skorzysta - podkreśliła.

- Musimy też mieć tę świadomość, że jakość powietrza to nasze zdrowie, jakość naszego życia i życia przyszłych pokoleń - dodała.

Przyjęciu uchwał towarzyszyć będzie kampania informacyjna dotycząca ochrony powietrza, w szczególności wpływu zanieczyszczeń na zdrowie oraz przeciwdziałania nadmiernej emisji zanieczyszczeń do powietrza. Spoty promocyjne pojawiać się będą m.in. na łamach lokalnych mediów.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum