Sejm: znowu będzie głosowanie nad projektem ustawy zakazującej aborcji

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 25 września 2013 09:51

Do Sejmu w czwartek (26 września) wróci projekt ustawy zakazującej aborcji z powodu wady płodu. Tym razem jako projekt obywatelski.

Sejm: znowu będzie głosowanie nad projektem ustawy zakazującej aborcji
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

To ten sam projekt, który w ubiegłym roku złożyła Solidarna Polska, ale przepadł w Sejmie. Komitet inicjatywy ustawodawczej "Stop aborcji" zebrał pod nim 400 tys. podpisów i ponownie go złożył.

Autorzy chcą zakazać aborcji również w przypadku prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Dziś ustawa dopuszcza przerwanie ciąży w tym i jeszcze w dwóch przypadkach - gdy zagraża życiu lub zdrowiu kobiety, a także kiedy powstała w wyniku gwałtu - przypomina Gazeta Wyborcza.

W ubiegłorocznym głosowaniu 40 posłów z konserwatywnej frakcji PO zagłosowało za skierowaniem projektu do dalszych prac w Sejmie, 28 wstrzymało się od głosu, a 12 nie zagłosowało w ogóle. Dopiero pod wpływem premiera posłowie zmienili zdanie i odrzucili projekt.

Przewodniczący klubu PO Rafał Grupiński powiedział Gazecie, że w tym roku Platforma będzie za odrzuceniem projektu w pierwszym czytaniu. W jego ocenie PO była i jest obrońcą kompromisu z lat 90.

Z kolei szef klubu PSL Jan Bury mówi, że wielu posłów jego partii, z PiS i Solidarnej Polski zagłosuje za skierowaniem projektu do komisji. Jak przewidują politycy przeciwko ustawie będą z kolei SLD i Ruch Palikota.

Wicemarszałkini Sejmu Wanda Nowicka, szefowa Federacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, obawia się, że ta ustawa może przejść jako wypadek przy pracy, bo część posłów wyłamie się z partyjnej linii.

W jej ocenie zaostrzenie prawa antyaborcyjnego poszerzyłoby podziemie aborcyjne. Chociaż według danych Ministerstwa Zdrowia w 2011 r. przeprowadzono w Polsce 669 legalnych aborcji, to zdaniem organizacji kobiecych liczba nielegalnych zabiegów sięga nawet 150 tys.

Więcej: wyborcza.pl 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze