Sejm zgłosił poprawki do współczynników płac pielęgniarek i lekarzy. Ustawa o wynagrodzeniach wraca do Komisji

Autor: MP • Źródło: Rynek Zdrowia25 maja 2022 20:51

W trakcie drugiego czytania projektu ustawy o wynagrodzeniach w ochronie zdrowia w Sejmie zgłoszono poprawki dotyczące współczynników zapisanych w tabeli płac. Projekt wraca do Komisji Zdrowia, która zajmie się uwagami w czwartek 26 maja.

Sejm zgłosił poprawki do współczynników płac pielęgniarek i lekarzy. Ustawa o wynagrodzeniach wraca do Komisji
Ustawa o wynagrodzeniach, po poprawkach w Sejmie, trafiła ponownie do Komisji Zdrowia
  • 25 maja, po pierwszym czytaniu na posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia i odrzuceniu większości poprawek dotyczących tabeli płac, projektem ustawy u wynagrodzeniach w ochronie zdrowia zajął się Sejm
  • W trakcie drugiego czytania posłowie zgłosili kilka poprawek dotyczących m.in. wysokości zarobków pielęgniarek oraz lekarz i projekt ponownie skierowano do Komisji Zdrowia
  • W czwartek - 26 maja - o godz. 9.30 Komisja Zdrowia zajmie się rozpatrzeniem poprawek zgłoszonych w czasie drugiego czytania 

Sejm zgłosił poprawki do ustawy o wynagrodzeniach w ochronie zdrowia  

- Komisja Zdrowia zajmowała się projektem ustawy, na którą oczekuje całe środowisko medyczne. W ciągu kilkugodzinnych rozmów nie tylko posłów, ale również licznych przedstawicieli strony społecznej udało się przygotować i przedstawić Wysokiej Izbie projekt, który jest tak naprawdę bardzo dalekim konsensusem między różnymi grupami, różnymi środowiskami - tłumaczył przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia Tomasz Latos, sprawozdając w Sejmie pierwsze czytanie projektu ustawy, które miało miejsce na Komisji.

- Ta ustawa jest tak naprawdę spełnieniem bardzo wielu postulatów, które były przez środowiska pracownicze wnoszone. Jednocześnie z życzliwym podejściem strony reprezentowanej przez pracodawców. Udało się jednym słowem, przy patronie strony ministerialnej, strony rządowej, wypracować kompromis - dodał.

- Chcę podkreślić, że przyjęto też na Komisji, w pełnym konsensusie, rozwiązanie, które było oczekiwane przez techników elektoradiologii. Tak się składa, że poprawka dotycząca przesunięciu części grupy tych pracowników z grupy 7. do grupy 6. była zgłaszana przez różne kluby parlamentarne, koła poselskie i udało się wspólnie przyjąć tę poprawkę - podkreślił poseł Latos.

Technik farmaceuta doceniony jak technik elektoradiologii?

- Widzimy potrzebę przyjęcia ustawy, aby zabezpieczyć personel ochrony zdrowia przed galopującą inflacją, a tym samym nie pozostawienie pacjentów bez opieki - mówiła Elżbieta Gelert z Koalicji Obywatelskiej, zgłaszając jednak poprawkę do projektu.

- Składamy poprawkę dotyczącą techników farmaceutycznych. Mam nadzieję, że przemyślą to państwo jeszcze raz i ci technicy zostaną potraktowani tak samo jak bliscy sercu pana przewodniczącego Latosa technicy elektroradiologii - tłumaczyła 

- To jest niepotrzebne dzielenie środowiska. Dlaczego technicy farmaceutyczni nie są tak samo traktowani, jak technicy elektroradiologii? Jest jeszcze szansa, żeby docenić tychże techników farmaceutycznych - podkreślała zaś Zofia Czernów z Koalicji Obywatelskiej.

Wyższe wynagrodzenia dla pielęgniarek i lekarzy? Sejm zgłosił poprawki

W trakcie drugiego czytania w Sejmie zgłoszono również poprawkę dotyczącą współczynników płac dla pielęgniarek i lekarzy.

- Proponowane rozwiązania są dalekie od oczekiwań - podkreślił Wojciech Maksymowicz z koła parlamentarnego Polski 2050.

- Współczynniki jak na przykład 0,94 czy niewiele powyżej jedności dla pielęgniarek i położnych nie będą czynnikami powstrzymującymi ich rezygnację z obciążającej pracy w szpitalach. Dlatego też koło Polska 2050 kolejny raz przedkłada poprawkę zwiększającą te współczynniki - podkreślił.

- Poprawka uwzględnia też oczekiwania innych pracowników, w tym reprezentacji lekarzy - dodał Maksymowicz.

Co z wynagrodzeniami dla ratowników i pielęgniarek w ZRM?

W trakcie debaty nad projektem posłowie pytali głównie, w jaki sposób i kiedy środki pieniężne przeznaczone na wynagrodzenia trafią do placówek. 

- Odsyłam do oceny skutków regulacji, gdzie jest wprost wskazane jaka kwota i jakie jest źródło tych wydatków - odpowiadał wiceminister Piotr Bromber, odpowiedzialny za procedowaną ustawę.

Marek Rutka z Lewicy zapytał zaś o różnicę w wynagrodzeniach pielęgniarek i ratowników w Zespołach Ratownictwa Medycznego, bo choć pełnią te same obowiązki, są zaszeregowani do dwóch różnych grup.

Wiceminister tłumaczył, że "tutaj mają zastosowanie przepisy Kodeksu pracy i te przepisy należy stosować".

26 maja Komisja Zdrowia rozpatrzy poprawki do ustawy o wynagrodzeniach

Z sejmowej mównicy padło też wiele pytań o podwyżki dla pozostałych pracowników szpitali, jak pracowników administracji czy pracowników technicznych.

- Jeżeli chodzi o zakres podwyżek, ustawa dotyczy oczywiście pracowników medycznych i niemedycznych działalności podstawowej, czyli tych pracowników, którzy są związani z udzielaniem świadczeń - tłumaczył Bromber.

- W czasie drugiego czytania zgłoszono do przedłożonego projektu ustawy poprawki, dlatego proponuję, aby Sejm ponownie skierował ten projekt do Komisji Zdrowia w celu przedstawienia sprawozdania - podsumował dyskusję wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki. 

Na sali nie padł sprzeciw i projekt ustawy wraz z wniesionymi poprawkami trafił ponownie do Komisji Zdrowia, która zajmie się nim w czwartek 26 maja o godz. 9.30.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum