Sejm: wrócił spór o metodę utylizacji odpadów medycznych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 lutego 2011 14:41

Sejm zdecydował, że projekt znoszący obowiązek spalania odpadów nie zostanie odrzucony i wróci do prac w komisji ochrony środowiska.

Sejm: wrócił spór o metodę utylizacji odpadów medycznych

Obecnie zakaźne odpady medyczne mogą trafiać tylko do spalarni. 

Propozycje wykreślenia z ustawy o odpadach zapisu zobowiązującego do spalania zakaźnych odpadów medycznych w spalarniach przygotowała komisja Przyjazne Państwo jeszcze gdy jej szefem był Janusz Palikot.

Pod koniec 2009 roku Sejm znowelizował ustawę o odpadach, która utrzymała spalanie jako jedyną metodę utylizacji zakaźnych odpadów medycznych. Prezydent podpisał ją w połowie lutego 2010 roku.

Komisja ochrony środowiska, która zajmowała się projektem Przyjaznego Państwa w październiku 2008 roku i w maju 2010 roku zaproponowała odrzucenie projektu. 25 lutego br. ten wniosek trafił pod obrady Sejmu.

W głosowaniu za odrzuceniem projektu było 203 posłów; tyle samo parlamentarzystów, w tym cały klub PO, opowiedziało się przeciw odrzuceniu. 5 posłów wstrzymało się od głosu. Ponieważ wniosek o odrzucenie nie uzyskał większości projekt wróci do komisji do dalszych prac.

Na konferencji prasowej po głosowaniach w Sejmie Mirosława Masłowska (PiS) mówiła, że jest oburzona, że projekt nowelizacji po tak długim okresie wraca pod obrady. Rozwiązania prawne zawarte w projekcie - według niej - spowodują zagrożenie epidemiologiczne. W opinii Masłowskiej oprócz komisji ochrony środowiska powinna też pracować nad projekem komisja zdrowia.

Spór, czy spalać zakaźne odpady medyczne, czy pozwolić na inne metody ich utylizacji, zdominował poprzednie prace Sejmu (w 2009 roku) nad obszerną nowelizacją ustawy o odpadach. Zwolennicy spalarni podkreślali, że tylko taką metodą można unieszkodliwić najbardziej niebezpieczne wirusy zarazki z zakaźnych odpadów medycznych i weterynaryjnych.

Zwolennicy dopuszczenia innych metod utylizacji, np. sterylizacji zakaźnych odpadów medycznych, podkreślali, że alternatywne metody są równie bezpieczne, a obecne przepisy wprowadzają monopol spalarni, przez co ceny koszty zagospodarowania odpadów medycznych są wysokie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum