Sejm: ważą się losy tzw. ustawy antysmogowej

Autor: Gazeta Wyborcza, MS/Rynek Zdrowia • • 04 sierpnia 2015 09:34

4 sierpnia Sejm może dokonać przełomu przyjmując poprawki do ustawy Prawo ochrony środowiska, które wprowadzą przepisy pozwalające samorządom systematycznie ograniczać zanieczyszczenia emitowane przez domowe kotły grzewcze na węgiel.

Sejm: ważą się losy tzw. ustawy antysmogowej
FOT. Fotolia

Jak przypomina Gazeta Wyborcza, polskie powietrze jest najbardziej zanieczyszczone w Unii Europejskiej. Każdego roku z powodu zanieczyszczenia powietrza przedwcześnie umiera ok. 40 tys. osób. Wtorek, 4 sierpnia, może być przełomowym w walce z zanieczyszczeniami powietrza w naszym kraju.

Sejm może przyjąć poprawki do ustawy Prawo ochrony środowiska, dzięki którym samorządowcy zyskają prawo do określania, jaki rodzaj paliwa i w jakich urządzeniach (kotły, piece) będzie mógł być wykorzystywany na obszarze danej gminy, powiatu czy województwa.

Pozwoli to na stopniowe eliminowanie najbardziej zanieczyszczających powietrze kotłów i pieców.

Więcej: www.gazeta.pl

W rozmowie z Rynkiem Zdrowia dr Piotr Dąbrowiecki, alergolog z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie wskazuje na zagrożenia związane z zanieczyszczonym powietrzem. Podaje, że przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) związana jest głównie z paleniem tytoniu, ale nie tylko.W Polsce nie pali 65 proc. społeczeństwa, a właśnie w tej grupie aż 30 proc. może mieć POChP.

W tej grupie schorzenie to wywołują zanieczyszczenia powietrza. Przede wszystkim opary i gazy w miejscu pracy (górnicy, hutnicy, lakiernicy), ale także zanieczyszczenia powietrza w miejscu zamieszkania. Dotyczy to głównie Krakowa i Górnego Śląska, ale i mniejszych miast, gdzie występuje zjawisko niskiej emisji. 

Czytaj też: POChP to nie tylko choroba palaczy

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum