polskatimes.pl/Rynek Zdrowia | 18-09-2015 10:16

Sejm w tej kadencji nie zajmie się kwestią tzw. medycznej marihuany

W tej kadencji Sejm nie zajmie się legalizacją medycznej marihuany - informuje Polska The Times.

FOT. PTWP

Resort zdrowia twierdzi, że nie ma badań potwierdzających skuteczność terapii pochodnymi marihuany. A badania nad zastosowaniem tych leków np. przy leczeniu dzieci są w fazie eksperymentalnej.

Ministerstwo Zdrowia informuje, że obecnie w Polsce możliwy jest dostęp do terapii z wykorzystaniem produktów leczniczych na bazie ziela konopi. Jednak jak dotąd Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych zarejestrował jeden lek na bazie marihuany. Jest to Sativex stosowany w stwardnieniu rozsianym. .

Lek wydawany jest na receptę i nie jest refundowany. W ramach importu docelowego mogą być sprowadzane z zagranicy również inne produkty lecznicze na bazie ziela konopi indyjskich, które nie są dostępne w Polsce, a zostały zarejestrowane. Jednak trzeba przejść odpowiednią procedurę.

Projekt legalizujący marihuanę w celach leczniczych złożył w Sejmie w połowie czerwca b.r. poseł Solidarnej Polski Patryk Jaki. W połowie lipca marszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska z PO zapowiedziała, że prace nad ustawami mogą szybko ruszyć. Ostateczną decyzję uzależniła jednak od opinii Ministerstwa Zdrowia - informuje dziennik Polska.

Więcej: www.polskatimes.pl