Sejm: w maju intensywne prace w związku z rocznym urlopem rodzicielskim

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 maja 2013 13:58

W maju Sejm ma pracować nad objęciem rocznym urlopem rodzicielskim rodziców wszystkich dzieci urodzonych w 2013 r., co jest realizacją postulatów ruchu "Matek I Kwartału". W tym celu zwołane zostały dwa dodatkowe posiedzenia Sejmu: 14 i 29 maja.

Sejm: w maju intensywne prace w związku z rocznym urlopem rodzicielskim
Decyzja o zwołaniu dodatkowych, jednodniowych posiedzeń Sejmu zapadła na wtorkowych posiedzeniach: Prezydium Sejmu i Konwentu Seniorów.

Pierwsze czytanie projektów nowelizacji kodeksu pracy odbędzie się 14 maja; drugie i trzecie 29 maja. Wszystkie cztery projekty to wyjście naprzeciw oczekiwaniom "Matek I Kwartału". Pierwotnie przywilej możliwości skorzystania z dłuższego urlopu miał dotyczyć tylko rodziców dzieci urodzonych po 16 marca 2013 r. Propozycja ta oburzyła jednak rodziców dzieci urodzonych w pierwszym kwartale tego roku, którzy zawiązali ruch "Matek I Kwartału". Ich protest poparła część opozycji.

Pod koniec kwietnia naprzeciw postulatom "Matek" wyszedł premier Donald Tusk. 29 kwietnia rząd przyjął projekt nowelizacji kodeksu pracy, zgodnie z którym prawo do rocznego urlopu rodzicielskiego będą mieli rodzice wszystkich dzieci urodzonych w 2013 r.

Przygotowany przez resort pracy i polityki społecznej projekt przewiduje, że funkcjonować będą: urlop macierzyński (20 tygodni, w tym 14 zarezerwowanych tylko dla matki), dodatkowy urlop macierzyński (wydłużony z czterech do sześciu tygodni) oraz urlop rodzicielski (26 tygodni). Z dodatkowego oraz rodzicielskiego urlopu na równych prawach będą mogli korzystać ojciec i matka. Urlop dodatkowy można będzie wykorzystać w dwóch częściach, zaś rodzicielski - maksymalnie w trzech, trwających co najmniej osiem tygodni.

W wyniku konsultacji społecznych i międzyresortowych do projektu wprowadzono kilka zmian, m.in. możliwość korzystania z urlopu rodzicielskiego jednocześnie przez oboje rodziców. Jednak w takim przypadku łączny wymiar urlopu nie może przekraczać 26 tygodni, co oznacza, że każde z nich będzie miało urlop krótszy. Obecnie obowiązuje zasada, że jeżeli oboje rodzice są zatrudnieni, w tym samym czasie z urlopu może korzystać tylko jedno z nich. Nie będzie to jednak możliwe w przypadku urlopu dodatkowego oraz macierzyńskiego - tu nic się nie zmieni.

Urlop rodzicielski będzie można łączyć z pracą w niepełnym wymiarze, tak jak to ma miejsce obecnie w przypadku urlopu dodatkowego.

Innym nowym rozwiązaniem w projekcie jest określenie maksymalnego wymiaru urlopu macierzyńskiego, który można wykorzystać przed porodem - nie więcej niż sześć tygodni. Obecnie określony jest minimalny wymiar tego urlopu, co sprawia, że teoretycznie można wykorzystać cały urlop jeszcze przed porodem. W projekcie ujednolicono też terminy zgłaszania pracodawcy chęci skorzystania z urlopu - we wszystkich przypadkach będzie to 14 dni.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum