PAP/Rynek Zdrowia | 31-03-2011 17:24

Sejm: ustawa o weteranach poczeka, najpierw pakiet zdrowotny

Sejmowe komisje obrony narodowej oraz polityki społecznej i rodziny zdecydowały w czwartek (31 marca) o wstrzymaniu prac nad projektem ustawy o weteranach. Posłowie postanowili zaczekać na ogłoszenie wszystkich ustaw z pakietu zdrowotnego.

Komisje miały przyjąć sprawozdanie podkomisji pracującej nad projektem, który MON zalicza do priorytetów. Jednak za rekomendacją sejmowego Biura Legislacji zdecydowano o ponownym skierowaniu projektu do podkomisji. Jej sprawozdanie, przygotowane jeszcze zanim Sejm zajął się pakietem ustaw zdrowotnych, według posłów jest już nieaktualne.

Regulacje zawarte w pakiecie, jak i w projekcie ustawy o weteranach, pokrywają się ze sobą.

Nowe sprawozdanie podkomisji ma uwzględnić ostateczny kształt, jaki przyjmą ustawy z pakietu zdrowotnego, a także dotychczas zgłaszane poprawki do projektu. Wśród nich jest m.in. propozycja, by regulacjami ustawy objąć nie tylko żołnierzy, pracowników wojska i funkcjonariuszy podległych MSWiA, ale również funkcjonariuszy ABW i Agencji Wywiadu.

Projekt przewiduje, że status weterana otrzyma osoba, które weźmie udział w działaniach za granicą w misji pokojowej lub stabilizacyjnej przez co najmniej 60 dni. Natomiast za weterana poszkodowanego zostaną uznane osoby, które doznały uszczerbku na zdrowiu, niezależnie od czasu spędzonego poza granicami.

Weterani będą mogli nieodpłatnie otrzymywać leki umieszczone w wykazach leków podstawowych i uzupełniających oraz leki recepturowe, a także wyroby ortopedyczne; będą mogli korzystać ze świadczeń specjalistycznych, finansowanych ze środków publicznych.