Sejm uchwalił specustawę. Dodatkowe 281,8 mln zł na sprzęt medyczny

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 15 września 2017 14:31

Do systemu opieki zdrowotnej trafi dodatkowe 281,8 mln zł, m.in. na zakupy sprzętu i aparatury medycznej - zdecydował w piątek (15 września) Sejm, uchwalając tzw. specustawę zdrowotną.

Sejm uchwalił specustawę. Dodatkowe 281,8 mln zł na sprzęt medyczny
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Za ustawą głosowało 376 posłów, trzy osoby były przeciw, a 22 wstrzymały się do głosu.

Dzięki tzw. specustawie zdrowotnej system służby zdrowia zasili dodatkowa kwota 281,8 mln zł. Ok. 63,8 mln zł zaplanowano na zakup sprzętu na potrzeby onkologii, pediatrii i chirurgii; 60 mln zł na sprzęt i aparaturę dla oddziałów neonatologii trzeciego - najwyższego - poziomu referencyjnego; 12-24 mln (w zależności od ceny uzyskanej w przetargach) zostanie przeznaczone na zakup 16 tzw. dentobusów, a 134 mln - na doposażenia gabinetów profilaktyki zdrowotnej w szkołach.

Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że to tylko część środków, które zostaną w tym roku skierowane do służby zdrowia. Kwota dodatkowych środków - zarówno z budżetu, jak i NFZ - może łącznie wynieść blisko 3 mld zł.

Projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach, zapewniających poprawę jakości świadczeń opieki zdrowotnej i ich dostępności, został przyjęty we wtorek przez rząd. Pierwsze czytanie odbyło się w środę na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia, drugie - w czwartek. Jeszcze tego samego dnia komisja rozpatrzyła poprawki opozycji - opiniując je negatywnie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum