Sejm: rząd przedstawi informację o sytuacji w służbie zdrowia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 10 stycznia 2012 15:29

W piątek (13 stycznia) rząd ma przedstawić posłom informację na temat sytuacji w służbie zdrowia związanej z nowymi zasadami refundowania leków - wynika ze wstępnego porządku obrad Sejmu. Izba ma też zająć się projektem dotyczącym składki zdrowotnej dla rolników.

Według porządku obrad zamieszczonego na stronie internetowej Sejmu, na piątkową informację o sytuacji w służbie zdrowia przewidziano trzy i pół godziny.

Ponadto na rozpoczynającym się w środę po południu posiedzeniu Izby przewidziano rozpatrzenie pilnego rządowego projektu ustawy o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników za 2012 roku. Premier Donald Tusk zapowiadał, że rolnicy, którzy mają gospodarstwa powyżej 6 ha płaciliby na każdego ubezpieczonego członka rodziny po 1 zł za każdy hektar.

Taki projekt powstał w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego. Trybunał uznał za niekonstytucyjne zapisy, według których budżet państwa opłaca składki za rolników bez względu na ich dochody. Na zmianę tych przepisów TK dał rządowi 15 miesięcy, czyli do 4 lutego 2012 roku.

We wtorek rząd zajmował się projektem nowelizacji ustawy refundacyjnej, który przewiduje usunięcie przepisów dotyczących karania lekarzy za niewłaściwe wypisywanie recept. Zgodnie z projektem noweli, z ustawy refundacyjnej usunięto ustęp 8 art. 48. Przewidywał on, że jeśli lekarz błędnie wypisze receptę, będzie zobowiązany do zwrotu kwoty nienależnej refundacji wraz z odsetkami. Chodzi o przypadki wypisania recepty np. nieuzasadnionej względami medycznymi lub niezgodnej z listą leków refundowanych, a także niezgodnie z uprawnieniami pacjenta.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum