PAP/Rynek Zdrowia | 24-01-2013 14:13

Sejm: rozpoczęła się debata w sprawie wniosku o odwołanie ministra zdrowia

W czwartek (24 stycznia) po godz. 13.00 rozpoczęła się debata nad wnioskiem PiS o wotum nieufności wobec ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza. Według PiS Arłukowicz prowadzi "fatalną politykę zdrowotną". Poparcie wniosku deklarują pozostałe kluby opozycyjne.

Jak powiedział dziennikarzom Bartosz Arłukowicz w czwartek (24 stycznia) przed debatą, stara się przeprowadzać zmiany w ochronie zdrowia "tak, żeby pacjenci odczuwali je jak najmniej". - Każda decyzja w tym resorcie jest odczuwana przez nas wszystkich - dodał.

- Ta debata służy temu, by wokół zdrowia budować pewną atmosferę polityczną. To nie służy przeprowadzaniu zmian (...) Nie obawiam się dyskusji, mam argumenty, które będą przedstawiał - powiedział minister zdrowia.

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom w debacie nie bierze udziału premier Donald Tusk. Jak wyjaśnił w czwartek rzecznik rządu Paweł Graś, premier trafił do szpitala z powodu infekcji górnych dróg oddechowych.

Jak wynika z uzasadnienia wniosku, Prawo i Sprawiedliwość zarzuca Bartoszowi Arłukowiczowi m.in. "fatalną politykę zdrowotną państwa", która - zdaniem polityków tego ugrupowania - doprowadziła do gwałtownie narastającego kryzysu. Autorzy wniosku wskazują na dezintegrację systemu opieki zdrowotnej, rosnące kolejki do świadczeń i utrudnienia w dostępie do leków.

Poparcie dla wniosku PiS deklarują również pozostałe kluby opozycyjne: Ruch Palikota, SLD i Solidarna Polska. Bronić ministra zamierza koalicja rządząca.

PiS próbuje odwołać Arłukowicza już drugi rok z rzędu - 27 stycznia 2012 koalicja PO-PSL odrzuciła poprzedni wniosek, który był pokłosiem przygotowanej przez resort zdrowia ustawy refundacyjnej. Sejmowa arytmetyka wskazuje, że obecny wniosek PiS o odwołanie ministra zdrowia podzieli los poprzedniego.