Sejm rozpoczął obrady. W porządku m.in. budżet na 2018 r. i zmiany w prawie aborcyjnym

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 stycznia 2018 11:05

Projekt tegorocznej ustawy budżetowej, zmiany w prawie aborcyjnym, rządowy projekt ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, a także senackie poprawki do nowelizacji Kodeksu wyborczego - to główne punkty rozpoczętego we wtorek (9 stycznia) po godz. 10 posiedzenia Sejmu.

Sejm rozpoczął obrady. W porządku m.in. budżet na 2018 r. i zmiany w prawie aborcyjnym
Posiedzenie Sejmu we wtorek (9 stycznia) rozpoczęło się o godz. 10. Fot. Sejm/Krzysztof Białoskórski

Wtorkową część posiedzenia rozpocznie drugie czytanie projektu ustawy budżetowej na 2018 r. Według zapowiedzi posłów zarówno PiS, jak i opozycji, do projektu zostaną zgłoszone poprawki. Ze strony klubu Prawa i Sprawiedliwości można spodziewać się m.in. tzw. poprawek regionalnych, czyli dotyczących bardzo szczegółowych spraw i być może poprawek wynikających z priorytetów, o których mówił premier Mateusz Morawiecki w expose.

Komisja finansów już na początku grudnia ub.r. zaproponowała kilkadziesiąt poprawek do projektu tegorocznego budżetu. Jedna z nich, zgłoszona przez szefa tej komisji Jacka Sasina (PiS) przewiduje zwiększenie o prawie 95 mln zł tegorocznej rezerwy ogólnej. Pieniądze na ten cel mają pochodzić ze zmniejszenia budżetów niektórych instytucji, które same planują swoje budżety, czyli np. kancelarii: Senatu, Prezydenta czy instytucji sądowych lub rzeczników.

Projekt budżetu na 2018 r. zakłada, że deficyt nie przekroczy 41,5 mld zł, wzrost gospodarczy będzie na poziomie 3,8 proc., a średnioroczna inflacja wyniesie 2,3 proc. Według projektu, dochody państwa wyniosą 355,7 mld zł, a wydatki 397,2 mld zł. W projekcie założono deficyt sektora finansów publicznych w 2018 r. w wysokości 2,7 proc. PKB.

Z harmonogramu posiedzenia Sejmu wynika, że głosowanie nad projektem ustawy budżetowej na 2018 r. ma się odbyć w czwartek.

W środę Sejm zajmie się dwoma obywatelskimi projektami zmieniającymi prawo dotyczące aborcji. Jeden z nich, autorstwa komitetu "Ratujmy Kobiety 2017", zakłada m.in. prawo do przerywania ciąży do końca 12. tygodnia, przywrócenie tzw. antykoncepcji awaryjnej bez recepty i wprowadzenie edukacji seksualnej do szkół. Druga z propozycji, przygotowana przez komitet "#ZatrzymajAborcję", zakłada wykreślenie z obowiązującej ustawy przesłanki zezwalającej na legalne przerwanie ciąży ze względu na ciężkie wady płodu.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum