Sejm: pytania o pakiet onkologiczny

Autor: BM/Rynek Zdrowia • • 10 grudnia 2015 14:09

Podczas czwartkowego (10 grudnia) posiedzenia Sejmu  posłowie pytali przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia m.in. o pakiet onkologiczny. MZ zapowiada zmiany w karcie DILO.

Sejm: pytania o pakiet onkologiczny
Piotr Warczyński odpowiadał na pytania posłów ws. pakietu onologicznego. Fot. PTWP

W punkcie porządku obrad - pytania i odpowiedzi - posłowie pytali m.in. o funkcjonowanie pakietu onkologicznego, o niedobór kadry medycznej oraz o specjalizacje lekarskie.

Poseł Andrzej Kryj (PiS) stwierdził, że konieczna jest dogłębna analiza funkcjonowania pakietu onkologicznego.

- Trzeba pójść drogą ustawy i dokonać zmian w ustawie o świadczeniach, bo wiele zasad funkcjonowania pakietu określone jest w ustawie - mówił Kryj.

Piotr Warczyński, podsekretarz stanu z Ministerstwa Zdrowia, zapowiedział, że będą zmiany w karcie DILO. - Tu na pewno potrzeba zmian ustawowych - mówił wiceminister.

- Przed pakietem onkologicznym ten system był tak ustawiony, że cena hospitalizacji była wyższa niż cena leczenia chorób onkologicznych, np. w radioterapii. Średnio maksymalnie 10 proc. pacjentów leczonych tą metodą wymaga hospitalizacji. Dlatego zaoferowano obszary jednodniowe i ambulatoryjne i to zaczyna powoli działać.

Warczyński powiedział, że resort przyjrzy się wszystkim rozwiązaniom  pakietu onkologicznego i tam, gdzie będzie taka potrzeba wprowadzi zmiany. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum