×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Sejm przyjął ustawę umożliwiającą NFZ aneksowanie umów

Autor: PAP/Rynek Zdrowia11 października 2013 13:17

Sejm znowelizował w piątek (11 października) ustawę, która ma m.in. umożliwić NFZ aneksowanie umów ze świadczeniodawcami na 2014 r., bez konieczności przeprowadzania nowych konkursów. Przed głosowaniem dyskutowano na temat jakości prawa stanowionego przez Sejm.

Sejm przyjął ustawę umożliwiającą NFZ aneksowanie umów
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Nowelizację ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej poparło 228 posłów, 137 było przeciw, a 60 wstrzymało się od głosu.

Z końcem tego roku kończy się znaczna część wieloletnich umów NFZ ze świadczeniodawcami. Ponieważ nadal nie ma nowych rozporządzeń ministra zdrowia określających koszyki świadczeń, NFZ nie może wydać zarządzeń stanowiących podstawę do ogłoszenia postępowań konkursowych, aby wyłonić szpitale i przychodnie, udzielające świadczenia w ramach kontraktów z NFZ w 2014 r. Rozwiązaniem byłoby zatem aneksowanie obecnie obowiązujących umów.

Projekt przewiduje, że NFZ na stałe otrzyma możliwość aneksowania umów ze szpitalami i przychodniami, bez potrzeby przeprowadzania konkursów. Za zgodą prezesa NFZ umowę będzie można przedłużyć na okres nie dłuższy niż 6 miesięcy. W przypadku umów, które wygasają pod koniec 2013 r., będzie można je aneksować jedynie do końca 2014 r. W rezultacie w ciągu 2014 r. byłyby przeprowadzane nowe konkursy i podpisywane nowe kontrakty ze świadczeniodawcami.

Przed głosowaniem posłowie PiS, m.in. Józefa Hrynkiewicz i Czesław Hoc, podkreślali, że ustawa procedowana była zbyt szybko i byle jak. Hrynkiewicz podkreśliła, że takiego bałaganu przy stanowieniu prawa, jaki obecnie ma miejsce w Sejmie, jeszcze nie było. Dodała, że także Trybunał Konstytucyjny zwrócił na to uwagę.

Posłance PiS odpowiedział premier Donald Tusk. Jego zdaniem są to bardzo poważne zarzuty. - Wydaje się rzeczą kluczową, aby uzyskać potwierdzenie, czy rzeczywiście pani poseł miała upoważnienie od sędziów Trybunału, aby wystąpić w Wysokiej Izbie z tego typu ustrojowymi zarzutami - mówił Tusk. Dodał, że nie otrzymał od sędziów TK żadnej tego typu informacji, ale ponieważ zarzuty mają bardzo poważny charakter, zwróci się do prezesa TK z prośbą o informację w tej kwestii.

Hrynkiewicz wyjaśniła, że przedstawiła własne opinie, ale podkreśliła, że pochodzą one "ze sprawozdań i rozmów z sędziami Trybunału".

Uchwalona nowelizacja zakłada wprowadzenie do ustawy pojęcia "ciągłości" i "kompleksowości" - jako kolejnych kryteriów oceny ofert złożonych w konkursie na zawarcie umowy z NFZ. Jak uzasadnia resort, chodzi o premiowanie świadczeniodawców, którzy zapewniają pacjentowi możliwość realizacji procesu diagnostycznego lub terapeutycznego w ramach jednej placówki. Skrócona ma także zostać droga odwoławcza dla szpitali i przychodni od rozstrzygnięć konkursów.

Zmiany dotyczą też zasad kontroli świadczeniodawców (szpitali, przychodni) przez NFZ. Fundusz nie będzie musiał określać czasu trwania kontroli i możliwości prowadzenia współkontroli.

Ustawa przesuwa również terminu obowiązku zawarcia przez szpitale umowy ubezpieczenia od zdarzeń medycznych z 1 stycznia 2014 r. na 1 stycznia 2016 r.; termin też był już raz wydłużony do końca tego roku.

Nowela przewiduje także, że świadczenia z zakresu chemioterapii niestandardowej będą mogły być realizowane na dotychczasowych zasadach do końca 2014 r. Zgodnie z obecnymi przepisami taka możliwość wygasa z końcem tego roku.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze