Sejm przyjął informację rządu dotyczącą walki z epidemią

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 grudnia 2020 20:47

Sejm przyjął w środę informację rządu ws. stanu przygotowania podmiotów leczniczych na zwiększoną liczbę zachorowań na COVID-19 oraz działań podjętych w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2.

Sejm przyjął informację rządu dotyczącą walki z epidemią
Sejm przyjął informację rządu w tej sprawie Fot. Archiwum

Informację o działaniach rządu w walce z epidemią COVID-19 przedstawił w Sejmie minister zdrowia Adam Niedzielski w miniony czwartek.

W środę odbyło się głosowanie nad wnioskiem opozycji o odrzucenie tej informacji. 215 posłów było za, 233 - przeciw, a 4 wstrzymało się od głosu. Odrzucenie tego wniosku oznacza, że Sejm przyjął informację do wiadomości.

Przedstawiając informację minister zdrowia wskazywał, że przygotowania do drugiej fali epidemii obejmowały m.in. zabezpieczenie miejsc w szpitalach dla pacjentów covidowych i respiratorów.

- Od końca października do końca listopada podwoiliśmy liczbę łóżek przeznaczonych na leczenie COVID-19 - powiedział szef resortu zdrowia. Poinformował, że pod koniec października było ok. 20 tys. łóżek, a w szczytowym momencie - 40 tys. - Te 40 tys. oznaczało ok. 15 tys. wolnych łóżek - powiedział minister.

Przyznał, że zdarzały się sytuacje, gdy karetki jeździły od szpitala do szpitala. Reakcją na nie - jak zaznaczył szef MZ - było stworzenie określonych rozwiązań. Zapewnił, że także w przypadku respiratorów pilnowano buforu bezpieczeństwa. Minister wyliczał m.in., że zorganizowano system dystrybucji tlenu czy zapewniono dostawy remdesiviru dla chorych.

- To co ważne, co pomogło nam, by fala nie trwała długo, to obostrzenia. To zahamowało wzrost zachorowań - podkreślił minister. Wskazał w tym kontekście m.in. na zamknięcie szkół, przejście na zdalne nauczanie, ograniczenie handlu i ograniczenie podróży.

- Sytuacja jest teraz lepsza niż trzy, cztery tygodnie temu, ale to nie znaczy, że jesteśmy w pełni bezpieczni. Niestety, widmo trzeciej fali wisi nad całym światem - zaznaczył Niedzielski.

Minister wskazywał, że szpitale tymczasowe, które zostały zbudowane w ostatnim czasie, są postawione w stan gotowości - niektóre z nich nie są uruchamiane, ale nie są też zamykane. - Mają być naszym zabezpieczeniem, czwartą linia obrony, jeśli chodzi o ryzyko pojawienia się trzeciej fali - mówił Niedzielski.

Podczas debaty posłowie KO Lewicy, Koalicji Polskiej i Konfederacji zarzucali rządowi brak strategii w walce z epidemią, spóźnione działania, wzrost śmiertelności Polaków i brak współpracy z opozycją.

Posłowie PiS ocenili z kolei, że w walce z epidemią rządowi "nie można odmówić kompetencji".

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum