Sejm przegłosował projekt ustawy o ochronie zdrowia w epidemii

Autor: KL, PAP, DGP/Rynek Zdrowia • • 24 lipca 2020 13:20

Rządowy projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu zapewnienia funkcjonowania ochrony zdrowia w związku z epidemią COVID-19 oraz po jej ustaniu - został przyjęty przez Sejm w piątek (24 lipca).

Fot. Twitter

Przypomnijmy, że Sejmowa Komisja Zdrowia w  czwartek ( 23 lipca) poparła wniosek Koalicji Obywatelskiej o odrzucenie w całości projektu ustawy o ochronie zdrowia w epidemii. Opozycja wskazywała, że wprowadzone przez PiS poprawki wykraczają poza pierwotny zakres projektu, krytykowano m.in. zapis ws. rekompensat za organizację wyborów korespondencyjnych.

Wśród zaakceptowanych w piątek przez Sejm 29 poprawek znalazła się ta wzbudzająca wiele kontrowersji. Dotyczy ona przyznania jednorazowej rekompensaty dla podmiotów, które w związku z przeciwdziałaniem COVID-19 zrealizowały polecenie premiera związane bezpośrednio z przeprowadzaniem wyborów prezydenckich, która dopuszczała możliwość głosowania korespondencyjnego. Zgłosił ją w czasie pierwszego czytania projektu w Komisji Zdrowia we wtorek 21 lipca jej przewodniczący Tomasz Latos.

Wbrew tym rekomendacjom 24 lipca w trakcie głosowania za przyjęciem projektu zagłosowało 230 posłów, przeciw było 220. 

Sejm przyjął w ramach ustawy m.in. obszerną poprawkę dotyczącą zmian w organizacji i zarządzaniu Narodowego Funduszu Zdrowia, zwanych pionizacją Funduszu. Zakłada ona m.in., że funkcję pracodawcy wobec osób zatrudnionych w oddziale wojewódzkim NFZ, w rozumieniu przepisów Kodeksu pracy, będzie wykonywał prezes NFZ. Pozwala ona także ministrowi właściwemu do spraw zdrowia na podejmowanie działań związanych z zapewnieniem dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej.

PO uchwaleniu ustawy Adam Niedzielski, prezes NFZ na Twitterze wpisał podziękowania dla ministra zdrowia i parlamentarzystów popierających poprawkę. "Sejm przyjął ustawę o ochronie zdrowia w epidemii i po jej ustaniu zawierającą przepisy zmieniające organizację i zarządzanie w Narodowym Funduszu Zdrowia. Dziękuję @SzumowskiLukasz i @jciesz oraz wszystkim posłom wspierającym tą zmianę" - napisał prezes Niedzielski.

Prezes NFZ Adam Niedzielski swój punkt widzenia na zmiany proponowane w ustawie pionizującej NFZ przedstawił w czwartek (23 lipca) wypowiadając się na ten temat dla Dziennika Gazety Prawnej.

Pytany czy ustawa jest zamachem na NFZ odpowiedział, że "absolutnie nie jest to zamach na NFZ, raczej na kasy chorych".

Jak uznał, Fundusz dzięki tym zmianom będzie mógł się stać się jednolitą organizacją, bo "do tej pory funkcjonował jako historyczne przedłużenie kas chorych, a nie instytucja działająca według jednego standardu w skali kraju".

Adam Niedzielski powiedział, że NFZ długi czas działał według schematów wypracowanych przez poszczególne kasy chorych, bez zunifikowanego systemu informatycznego.

- Istniały autonomicznie oddziały, a centrala wydawała jedynie regulacje. Teraz idziemy w kierunku usprawniania funkcjonowania funduszu, ujednolicania procedur i standardów obsługi. Na zmianach skorzystają pacjenci i świadczeniodawcy. Znacznie łatwiej załatwić swoją sprawę, gdy procedury i standardy w każdym oddziale funduszu są tożsame - przekonywał.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum