Sejm: przedłużanie prac komisji zdrowia niezgodne z kodeksem pracy?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 lutego 2011 22:34

Bolesław Piecha (PiS) uważa, że przedłużanie prac sejmowej komisji zdrowia omawiającej rządowy pakiet zdrowotny, jest niezgodne z kodeksem pracy, który obowiązuje m.in. pracowników sekretariatu komisji. Zapowiedział w tej sprawie pismo do marszałka Sejmu.

Sejm: przedłużanie prac komisji zdrowia niezgodne z kodeksem pracy?
Komisja zdrowia zdecydowała w czwartek (24 lutego) o przedłużeniu prac do godz. 23.30. Rozpoczęła ona obrady w tym dniu o godz. 11; początkowo miała je zakończyć o godz. 21.

Rano na wniosek Beaty Małeckiej-Libery (PO) Komisja zdecydowała, że będzie pracowała nad rządowymi projektami ustaw zdrowotnych do końca przyszłego tygodnia z wyłączeniem weekendu i poniedziałku, nawet po 11 godzin dziennie. Według opozycji, takie rozwiązanie uniemożliwi rzetelną analizę projektów.

Komisja zakończyła w czwartek prace nad projektem ustawy o informacji w ochronie zdrowia, który przewiduje m.in. umawianie się na wizyty do lekarzy on-line, monitorowanie statusu na liście oczekujących i elektroniczne przypominanie o terminie wizyty.

Podczas obrad powróciła sprawa wątpliwości Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, czy rozwiązania zaproponowane w projekcie ustawy dają gwarancję bezpieczeństwa danych osobowych pacjentów i czy spełniają wymogi obowiązujących przepisów o ich ochronie.

Bolesław Piecha, który jest przewodniczącym komisji, zapowiedział, że także w tej sprawie złoży pismo do marszałka Sejmu. W jego ocenie w związku z różnicą stanowisk GIODO i Ministerstwa Zdrowia, projektem ustawy powinna zająć się Komisja Ustawodawcza.

GIODO podkreśla, że ustawa umożliwi powstanie bazy zawierającej informacje o stanie zdrowia i przebiegu leczenia. Dodaje, że takie dane są przedmiotem zainteresowania licznych firm: farmaceutycznych, marketingowych, ubezpieczeniowych. W ocenie GIODO dostęp do informacji powinien być mocno limitowany, a prowadzenie rejestrów musi regulować ustawa, a nie - jak zapisano w projekcie - rozporządzenie.

Wiceminister zdrowia Jakub Szulc podkreślił, że MZ uważa, iż nie musi mieć umocowania ustawowego do tworzenia rejestrów, pod warunkiem, że zasady tej procedury są określone w ustawie.

Kolejną sprawą, którą zajmie się komisja, jest projekt ustawy o działalności leczniczej.

Projekty ustaw z pakietu zdrowotnego zakładają m.in., że samorządy, które nie przekształcą szpitali w spółki, będą musiały pokrywać ich ujemne wyniki finansowe. Nowe przepisy mają umożliwić pacjentom dochodzenie odszkodowań za błędy medyczne bez postępowania sądowego. Ustawy przewidują również wprowadzenie urzędowych cen i marż leków refundowanych, likwidację Lekarskiego Egzaminu Państwowego oraz stażu podyplomowego.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum