×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Sejm: projekt zmian w ustawie o inspekcji sanitarnej trafił do komisji

Autor: PAP/Rynek ZdrowiaOpublikowano: 20 grudnia 2019 11:34

Sejm skierował w czwartek (19 sierpnia) do dalszych prac w komisji zdrowia projekt nowelizacji ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej, który przewiduje lepszą koordynację i nadzór nad inspekcją. Zadania realizowane przez pracowników w terenie mają być ujednolicone.

Sejm: projekt zmian w ustawie o inspekcji sanitarnej trafił do komisji
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Projekt przewiduje, że minister zdrowia - za pośrednictwem Głównego Inspektora Sanitarnego (GIS) - będzie miał większe możliwości decydowania o realizacji zadań przez sanepid. GIS zwiększy swoją rolę koordynacyjno-nadzorczą i będzie też mógł skutecznie i bezpośrednio oddziaływać na jego organy.

Dodatkowo, jak wynika z projektu, Główny Inspektor Sanitarny będzie powoływał i odwoływał państwowych wojewódzkich inspektorów sanitarnych i państwowych granicznych inspektorów sanitarnych (za zgodą wojewody). Z kolei państwowy wojewódzki inspektor sanitarny będzie powoływał i odwoływał państwowych powiatowych inspektorów sanitarnych (po zasięgnięciu opinii wojewody).

Prezentując projekt noweli wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński podkreślił, że jej głównym celem jest wzmocnienie Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Wskazał, że zmiany w powoływaniu wojewódzkich i powiatowych inspektorów sanitarnych powinny doprowadzić do ujednolicenia orzecznictwa i sposobu funkcjonowania inspekcji na terenie całego kraju. - To jest niezwykle istotne, ponieważ pewność, jeżeli chodzi o treść przepisów i praktykę ich stosowania, należy do podstawowych oczekiwań, które wobec całego rządu formułują wszystkie organizacje przedsiębiorców - stwierdził wiceminister.

Dodał, że ministerstwu i rządowi zależy na ułatwieniu kontaktów przedsiębiorców z inspekcją sanitarną.

Tomasz Latos (PiS) zwrócił uwagę, że proponowane zmiany idą w kierunku pionizacji struktury sanepidu. - Nikt samorządom tutaj niczego nie odbiera. Wręcz przeciwnie, uczciwym przedsiębiorcom, mądrym samorządowcom projekt daje pewien dodatkowy oręż w formie niezależnej inspekcji, która będzie mogła w sposób mądry, dobry i skuteczny przeprowadzać kontrole - powiedział poseł. Podkreślił, że klub PiS poprze projekt i czeka na skierowanie go do komisji zdrowia.

Rajmund Miller (KO) wymienił szereg zastrzeżeń do projektu, m.in. dotyczących powoływania wojewódzkich i sanitarnych inspektorów sanitarnych, które - jego zdaniem - może się odbywać z klucza partyjnego. Przypomniał, że do tej pory byli oni powoływani w drodze konkursu. Podkreślił też, że ustawa została przygotowana niestarannie i nierzetelnie. Zaznaczył, że wbrew temu, co powiedział poseł Latos, pozbawia ona samorządy wpływu na bezpieczeństwo sanitarno-epidemiologiczne. - Jeżeli zapisy tej ustawy nie zostaną zmienione, KO nie poprze tej ustawy - oświadczył.

Według Marka Rutki (Lewica) nie ma żadnych racjonalnych przesłanek do odebrania organom jednostek samorządu terytorialnego prawa do występowania z wnioskami o podjęcie działań w celu zapewnienia należytego stanu bezpieczeństwa sanitarnego lub podjęcia działań zmierzających do usunięcia zagrożenia. W imieniu klubu Lewicy wniósł o skierowanie projektu do prac w komisji i uwzględnienie dwóch poprawek.

Dariusz Klimczak (PSL-Kukiz15) wyraził obawę, że projekt, zwłaszcza zapisy dotyczące powoływania inspektorów, może służyć tylko zmianom personalnym. W imieniu klubu zaproponował poprawkę mówiącą, że państwowego powiatowego inspektora sanitarnego powołuje i odwołuje państwowy wojewódzki inspektor sanitarny za zgodą starosty.

Grzegorz Braun (Konfederacja) zapowiedział, że jego klub nie poprze projektu. - Projektów totalniackich nie popieramy. Dostrzegamy w tym projekcie dążenie do utworzenia, ni mniej ni więcej, policji sanitarnej - stwierdził.

Zgodnie z projektem, GIS będzie sprawował nadzór w obszarze zdrowia publicznego. Będzie mógł bezzwłoczne i odpowiednio do zagrożenia uruchamiać służby sanitarno-epidemiologiczne w całym kraju. Takie działania będę podejmowane w przypadku wystąpienia zagrożenia publicznego, w szczególności zagrożenia epidemiologicznego lub zagrożenia jakości zdrowotnej żywności.

Karolina Mózgowiec, Klaudia Torchała (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum