Sejm: premier poinformuje o sytuacji w ochronie zdrowia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 stycznia 2012 09:21

W czwartek (26 stycznia) premier Donald Tusk przedstawi w Sejmie informację o sytuacji w ochronie zdrowia związaną z wejściem w życie ustawy refundacyjnej i nowej listy leków. Następnie odbędzie się głosowanie nad odwołaniem ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza.

Do odwołania ministra potrzeba co najmniej 231 głosów. PO i PSL mają 235 posłów.

Ustawa refundacyjna weszła w życie 1 stycznia br. Zawarte w niej zapisy mówiące o karach dla lekarzy i aptekarzy wywołały sprzeciw środowisk medycznych. Lekarze w ramach protestu nie określali na receptach poziomu odpłatności za leki i stawiali pieczątkę: "Refundacja do decyzji NFZ". Część pacjentów pomimo posiadanego prawa do wykupienia leków ze zniżką musiała płacić za nie więcej. Protestowali także aptekarze, którzy zamykali apteki na godzinę dziennie i skrupulatnie sprawdzali poprawność wypisanych przez lekarzy recept.

Ostatecznie ustawa została zmieniona. W poniedziałek (23 stycznia) prezydent Bronisław Komorowski podpisał uchwaloną przez Sejm jej nowelizację. Znosi ona kary dla lekarzy, którzy niewłaściwie wypisują recepty, oraz wprowadza abolicję dla aptekarzy realizujących recepty z błędami przed dniem wejścia w życie nowelizacji. Nowelizacja spełnia tylko część postulatów lekarzy i farmaceutów. Ich zdaniem w ustawie konieczne są kolejne zmiany.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum