Sejm: posłowie za "oskładkowaniem" okresu opieki nad dzieckiem

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 19 czerwca 2013 18:11

Wszystkie kluby poparły w środę (19 czerwca) projekt ustawy, która umożliwi opłacanie z budżetu składek za osoby zajmujące się dziećmi. Ustawa de facto wprowadzi urlopy wychowawcze dla przedsiębiorców, rolników i nieubezpieczonych - mówił minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz.

Sejm: posłowie za "oskładkowaniem" okresu opieki nad dzieckiem

Dzięki nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych budżet państwa opłaci składki emerytalne i rentowe osobom rezygnującym z pracy w związku z opieką nad dzieckiem, które zatrudnione są na umowę zlecenie, prowadzą firmy, a także osobom dotąd nieubezpieczonym. Dzięki temu zyskają analogiczne uprawnienia jak pracownicy korzystający z urlopów wychowawczych. Zmiany obejmą także ubezpieczonych w KRUS.

Nowe przepisy wprowadzają różne podstawy wymiaru składek. Dla osób mających co najmniej sześciomiesięczny staż ubezpieczeniowy bezpośrednio przed skorzystaniem z możliwości ubezpieczenia w związku z opieką nad dzieckiem - będzie to 60 proc. prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Dla osób bez stażu ubezpieczeniowego, bezrobotnych oraz ze stażem krótszym niż półroczny - będzie to 75 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę. 

Projekt zakłada, że w przypadku osób, które mają co najmniej półroczny staż ubezpieczeniowy, budżet będzie finansował składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i zdrowotne. Natomiast w przypadku osób dotychczas nieubezpieczonych, bądź których staż ubezpieczeniowy jest krótszy niż sześć miesięcy, budżet będzie finansował tylko składki na ubezpieczenia emerytalne. 

Osoby dotąd nieubezpieczone będą mogły wybrać system ubezpieczeń (ZUS lub KRUS). Projekt poparły podczas sejmowej debaty wszystkie kluby parlamentarne. Wcześniej na konferencji prasowej Kosiniak-Kamysz przypomniał, że było to rozwiązanie, do wprowadzenia którego PSL zobowiązał się podczas debaty nad wydłużeniem wieku emerytalnego. 

Zaznaczył, że ustawa de facto wprowadzi urlopy wychowawcze dla grup, które dotychczas nie miały do nich prawa: prowadzących działalność gospodarczą, pracujących na umowy zlecenie, ubezpieczonych w KRUS, studentów, bezrobotnych, a także nieubezpieczonych. "To bardzo ważne, bo teraz te osoby nie mają odprowadzanych składek za okres opieki nad dzieckiem" - mówił Kosiniak-Kamysz. Podkreślił, że od tego zależy wysokość przyszłej emerytury, dlatego tak istotne jest, by osoby wychowujące dzieci nie miały przerw w okresie składkowym. 

Wyraził nadzieję, że ustawa wejdzie w życie - tak jak planowano - 1 września. Głosowanie nad projektem zaplanowano na piątek (21 czerwca).

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum