Sejm: połączone komisje sprawiedliwości i zdrowia zajmą się prezydenckim projektem dot. aborcji

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 03 listopada 2020 13:21

Pod koniec bieżącego albo na początku przyszłego tygodnia połączone sejmowe komisje sprawiedliwości i zdrowia zajmą się prezydenckim projektem noweli dot. przepisów antyaborcyjnych - wynika z informacji PAP. We wtorek projekt został skierowany do pierwszego czytania w tych komisjach.

Sejm: połączone komisje sprawiedliwości i zdrowia zajmą się prezydenckim projektem dot. aborcji
Termin zależy od tego, kiedy zbierze się Sejm Fot. Archiwum

Szef Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka Marek Ast (PiS) poinformował we wtorek, że termin zależy od tego, kiedy zbierze się Sejm.

Jak wynika z informacji PAP, niewykluczone, że planowane na środę i czwartek posiedzenie Sejmu zostanie przełożone na inny termin, prawdopodobnie po 11 listopada.

Od 22 października w cały kraju trwają masowe protesty, będące sprzeciwem wobec zaostrzenia - w wyniku wyroku Trybunału Konstytucyjnego - przepisów antyaborcyjnych. TK orzekł, że przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r. zezwalający na aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją.

Rozwiązaniem mającym wyjść naprzeciw protestującym przeciwko zaostrzeniu prawa antyaborcyjnego ma być propozycja prezydenta. Andrzej Duda skierował w piątek do Sejmu swój projekt zmian w ustawie o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. Zgodnie z nim wprowadzona ma zostać przesłanka umożliwiająca przerwanie ciąży w przypadku tzw. wad letalnych płodu.

Prezydent proponuje wprowadzenie do ustawy przepisu, że aborcja jest możliwa, jeśli "badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na wysokie prawdopodobieństwo, że dziecko urodzi się martwe albo obarczone nieuleczalną chorobą lub wadą prowadzącą niechybnie i bezpośrednio do śmierci dziecka, bez względu na zastosowane działania terapeutyczne, upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum