×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Sejm: podkomisja za czterema ustawami z pakietu zdrowotnego

Autor: PAP/Rynek Zdrowia03 lutego 2011 20:37

Podkomisja sejmowej komisji zdrowia pozytywnie zaopiniowała w czwartek (3 lutego) cztery projekty z rządowego pakietu ustaw zdrowotnych.

Sejm: podkomisja za czterema ustawami z pakietu zdrowotnego
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Chodzi o projekty rządowych ustaw zdrowotnych: o działalności leczniczej, o zawodzie lekarza i lekarza dentysty, o informacji w służbie zdrowia oraz nowelę ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.

Podkomisja nie poparła wniosku Bolesława Piechy (PiS), który chciał odrzucenia rządowego projektu ustawy o działalności leczniczej. Reguluje on m.in. kwestię przekształceń szpitali w spółki. Piecha zgłosił swój wniosek po tym, jak Ministerstwo Zdrowia przedstawiło na posiedzeniu podkomisji dodatkowe poprawki do projektu ustawy, prosząc posłów o ich przejęcie.

Wiceminister zdrowia Jakub Szulc oświadczył, że poprawki w większości mają charakter redakcyjny lub dotyczą kwestii, które były postulowane przez posłów i stronę społeczną podczas prac podkomisji.

Jedna z poprawek przywraca i doprecyzowuje zapis mówiący, że w miejscach, w których prowadzona jest działalność lecznicza, może być prowadzona inna działalność gospodarcza, o ile nie jest ona uciążliwa dla pacjentów. Nie mogą być tam prowadzone natomiast zakłady pogrzebowe. Inna z poprawek rozszerza możliwości współpracy pomiędzy indywidualnymi praktykami medycznymi, a podmiotami medycznymi, np. szpitalami.

Projekt ustawy o działalności leczniczej dotyczy funkcjonowania szpitali, nie zakłada obowiązkowego przekształcania lecznic w spółki (pierwszy pakiet ustaw zdrowotnych PO z 2008 r. zakładał, że miały być one przekształcone obligatoryjnie). Zgodnie z nowymi przepisami samorządy, które nie przekształcą szpitali, będą musiały pokryć ich ujemny wynik finansowy w ciągu trzech miesięcy od upływu terminu zatwierdzenia sprawozdania finansowego. W przypadku niewywiązania się z tego, w ciągu 12 miesięcy będą zmuszone do zmiany formy organizacyjno-prawnej szpitala (przekształcenie szpitala w spółkę kapitałową lub jednostkę budżetową).

W projekcie zachowano przywileje dotyczące czasu pracy pracowników medycznych. Wyjątkiem jest rezygnacja ze skróconej normy czasu pracy dla pracowników zakładów radiologii, radioterapii, medycyny nuklearnej, fizykoterapii, patomorfologii, histopatologii, cytopatologii, cytodiagnostyki oraz medycyny sądowej lub prosektoriów. Podkomisja opowiedziała się za tym, aby czas pracy m.in. radiologów i fizykoterapeutów został wydłużony dopiero po trzyletnim okresie przejściowym, czyli od 1 maja 2014 r.

Nowela ustawy o prawach pacjenta ma umożliwić szybsze dochodzenie odszkodowania lub zadośćuczynienia za stwierdzone błędy medyczne, bez konieczności wstępowania na drogę sądową. Obecnie konieczne jest przeprowadzenie procesu sądowego z powództwa cywilnego. Zgodnie z projektem, uzyskanie odszkodowania lub zadośćuczynienia będzie możliwe na drodze administracyjnej.

Podkomisja rekomenduje, by z projektu usunąć termin błąd medyczny i zastąpić go niepożądanym zdarzeniem medycznym. Taką zmianę postulowała m.in. Naczelna Rada Lekarska. W projekcie nowelizacji ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty zlikwidowano Lekarski Egzamin Państwowy oraz Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Państwowy oraz staż medyczny. Według resortu doświadczenie ostatnich lat oraz liczne opinie środowisk medycznych wskazują, że te egzaminy, przeprowadzane w formie testowej, nie sprawdzają aspektu praktycznego przygotowania lekarzy do wykonywania zawodu, wykorzystując głównie wiedzę teoretyczną.

Jednak zgodnie z zaproponowanymi przez podkomisję rozwiązaniami studenci medycyny mieliby kończyć studia Lekarskim Egzaminem Końcowym (LEK), studenci stomatologii – Lekarsko-Dentystycznym Egzaminem Końcowym (LDEP); miałyby one formę testu, a po jego zdaniu studenci uzyskiwaliby prawo do wykonywania zawodu. Podkomisja chce, aby zmiany obowiązywały dla rozpoczynających studia 1 października 2012 roku, a nie – jak uprzednio zapisano – od 1 października 2011 roku.

Projekt ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia zakłada możliwość umawiania się na wizyty w publicznych poradniach przez internet, monitorowanie on-line statusu w kolejce do lekarza lub na badanie oraz skuteczniejsze wykrywanie fałszowania recept i dokumentacji medycznej. Projekt ustawy zakłada możliwość dostępu do informacji o zrealizowanych i planowanych świadczeniach zdrowotnych oraz wymiany danych zawartych w elektronicznej dokumentacji w celu prowadzenia diagnostyki, wystawiania e-recept i e-skierowań.

Podkomisja pracuje nadal nad projektem ustawy refundacyjnej, która wprowadza urzędowe ceny i marże leków finansowanych przez NFZ.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze