Sejm: o Narodowym Programie Zdrowia 2007-2015

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 czerwca 2010 16:41

Sejmowa komisja zdrowia wysłuchała we wtorek (8 czerwca) informacji Ministerstwa Zdrowia o realizacji Narodowego Programu Zdrowia 2007

.

Jak mówił podczas posiedzenia komisji Rafał Halicki z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, adresatami programu było dotychczas ponad 19 mln osób. Według niego, najchętniej podejmowaną aktywnością w ramach programu była budowa i rozbudowa infrastruktury sportowej (zadanie to realizowało 74,9 proc. badanych gmin i 64,2 proc. powiatów). Chętniej realizują też cele dotyczące zmniejszenia spożycia alkoholu i szkód zdrowotnych powodowanych jego spożywaniem. Najrzadziej samorządy realizowały zadania z zakresu wspierania promocji zdrowia (tylko 2,9 proc. powiatów).

Narodowy Program Zdrowia 2007-2015 został przyjęty przez rząd w maju 2007 r. U podstaw jego koncepcji leży definicja Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), określająca zdrowie jako „stan dobrego samopoczucia fizycznego, psychicznego i społecznego, a nie tylko brak choroby lub niepełnosprawności”, a także międzynarodowe ustalenia, że „zdrowie jest podstawowym prawem każdego człowieka oraz bogactwem społeczeństwa”.

Program zakłada realizację przez samorządy piętnastu celów operacyjnych, m.in.:
• zmniejszenie rozpowszechniania palenia tytoniu,
• zmniejszenie spożycia alkoholu,
• zwiększenie aktywności fizycznej, poprawę sposobu odżywiania się,
• ograniczenia spożywania substancji psychoaktywnych, poprawę stanu sanitarnego,
• zapobieganie próchnicy u dzieci i młodzieży,
• tworzenie warunków do aktywności osób niepełnosprawnych i starszych,
• poprawa jakości świadczeń zdrowotnych,
• przestrzeganie praw pacjenta.

Z informacji przekazanej posłom przez dr. Bogdana Wojtyniaka z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego na temat stanu zdrowia Polaków wynika, że generalnie nie jest źle, ale…

W Polsce urazy i zatrucia (głównie alkoholowe) powodują śmierć mężczyzn w wieku 25 – 64 lata aż trzy i pół razy częściej niż w 15 krajach starej Unii Europejskiej. Kolejne wśród najczęstszych przyczyn zgonów wśród mężczyzn w wieku średnim są choroby układu krążenia i nowotwory złośliwe.

Wśród kobiet sytuacja jest inna: najczęściej Polki w wieku średnim umierają z powodu nowotworów złośliwych, chorób układu krążenia, a w ostatniej kolejności z powodu urazów i zatruć. Żyją jednak krócej, niż np. Brytyjki, Francuzki czy Dunki.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum