Sejm: nie będzie głosowania nad ustawą demontującą GIS

Autor: Gazeta Prawna/Rynek Zdrowia • • 12 lipca 2017 12:34

W najbliższy piątek (14 lipca) miało się odbyć pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o Państwowej Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności. Nie dojdzie ono do skutku. Projekt spadł z porządku obrad - podaje DGP.

Sejm: nie będzie głosowania nad ustawą demontującą GIS
Tomasz Latos: - Najbardziej prawdopodobne jest, iż nowa inspekcja żywności powstanie obok sanepidu. Fot. PTWP

Projekt przewiduje likwidację lub częściowy demontaż kilku urzędów i połączenie ich w jeden. Oznaczałoby to m.in. poważne perturbacje w sanepidzie i przeniesienie jego pracowników spod nadzoru resortu zdrowia w kompetencje Ministerstwa Rolnictwa.

Plany nie spodobały się pracownikom terenowych oddziałów inspekcji sanitarnej, którzy zorganizowali akcję protestacyjną. Ostro przeciw zmianom wystąpiła m.in. Solidarność i jest to prawdopodobnie jeden z głównych powodów wycofania projektu.

Projekt został skierowany do poprawki. Jak wyjaśnia Tomasz Latos (PiS), cały czas zmienia się kształt tej ustawy i pomysły, nie wiadomo więc w jakim kierunku ostatecznie to pójdzie. W jego opinii najbardziej prawdopodobne jest, iż nowa inspekcja żywności powstanie obok sanepidu, tak, by nie naruszać kompetencji inspekcji sanitarnej.

W ocenie senatora PiS Andrzeja Wojtyły, powstanie inspekcji stworzyłoby kuriozalną sytuację kompetencyjną, a za zdrowie ludzi musiałby być odpowiedzialny również minister rolnictwa.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum