Sejm: najwięcej interpelacji posłowie skierowali do... ministra zdrowia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 kwietnia 2019 16:30

Ponad 4,3 tys. interpelacji skierowali posłowie obecnej kadencji do ministra zdrowia; do premiera trafiło ich blisko 3 tys. Najmniej razy posłowie zwracali się do szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz do koordynatora służb specjalnych.

Sejm: najwięcej interpelacji posłowie skierowali do... ministra zdrowia
Odpowiedź na interpelację jest udzielana posłom w formie pisemnej nie później niż w ciągu 21 dni od jej otrzymania. Fot. KPRM/Flickr.com (CC BY-NC-ND 2.0)

Według statystyk zamieszczonych na stronie Sejmu posłowie prawie 2,3 tys. razy kierowali interpelacje do ministra infrastruktury i budownictwa; ponad 2 tys. trafiło do minister rodziny, pracy i polityki społecznej, a blisko 2 tys. do szefa resortu finansów. Niewiele mniej otrzymali: minister spraw wewnętrznych i administracji (ponad 1,9 tys.), minister środowiska oraz minister sprawiedliwości (każdy ponad 1,8 tys.).

Posłowie często zwracali się także do ministra rolnictwa (blisko 1,6 tys. razy), do szefowej MEN (ponad 1,5 tys. razy), a także do ministra energii (ok. 1,5 tys. razy).

Najmniej interpelacji wpłynęło m.in. do szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (37) oraz do koordynatora służb specjalnych (94).

Odpowiedź na interpelację jest udzielana posłom w formie pisemnej nie później niż w ciągu 21 dni od jej otrzymania. Odpowiedź jest składana na ręce marszałka Sejmu z dołączeniem dwóch odpisów, jeden z odpisów otrzymuje autor interpelacji. Jej tekst jest ogłaszany w załączniku do sprawozdania stenograficznego z posiedzenia Sejmu.

Zgodnie z regulaminem Sejmu, interpelacja powinna dotyczyć "spraw o zasadniczym charakterze, które odnoszą się do problemów związanych z polityką państwa". Prawo do oceny czy interpelacja spełnia kryteria regulaminowe przysługuje Prezydium Sejmu. Interpelację, która nie odpowiada kryteriom jest pozostawiana bez biegu.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum