×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
 • Musisz zaznaczyć to pole

Sejm na bieżącym posiedzeniu nie zajmie się projektem noweli ustawy o fizjoterapeutach

Autor: PAP/Rynek Zdrowia19 maja 2016 10:50

Sejm na bieżącym posiedzeniu nie zajmie się przygotowanym przez posłów PiS projektem zmian w ustawie o zawodzie fizjoterapeuty - o takiej decyzji poinformował w czwartek (19 maja) po posiedzeniu Konwentu Seniorów marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Sejm na bieżącym posiedzeniu nie zajmie się projektem noweli ustawy o fizjoterapeutach
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Włączenie do porządku obrad projektu PiS było punktem spornym. Przed głosowaniem poseł PO Tomasz Szymański złożył wniosek o zwołanie Konwentu Seniorów; uzasadniał, że procedowanie projektu nowelizacji jest niezgodne z Regulaminem Sejmu.

- Na tym posiedzeniu Sejmu nie będziemy rozpatrywać zmian w ustawie o fizjoterapeutach - poinformował marszałek Sejmu po posiedzeniu Konwentu Seniorów; głosowanie w sprawie punktu spornego nie odbyło się.

Jesienią ubiegłego roku Sejm poprzedniej kadencji uchwalił ustawę o zawodzie fizjoterapeuty, którą podpisał prezydent Andrzej Duda. Jej przepisy mają wejść w życie 31 maja.

Posłowie PiS zgłosili projekt zamian w tej ustawie. Przewiduje on m.in. przesunięcie terminu wejścia w życie ustawy o trzy miesiące, rezygnację z powołania samorządu zawodowego i zmiany w zakresie uprawnień zawodowych. Pierwsze czytanie tego projektu odbyło się we wtorek na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia.

Zaplanowane na czwartek drugie czytanie projektu było punktem spornym. W głosowaniu posłowie zdecydowali, że nie zajmą się nim w tym dniu.

Przeciw propozycji posłów PiS w środę (18 maja) przed Sejmem manifestowali fizjoterapeuci, którzy przekonywali, że w efekcie planowanych zmian ucierpią pacjenci. Jak przekonują, fizjoterapeuci nadal nie będą należycie weryfikowani, jeśli chodzi o kompetencje. Uważają też, że sposób procedowania projektu jest karygodny, bo - w ich opinii - odbywa się z pominięciem opinii środowiska i strony społecznej.

Ustawa o fizjoterapeutach stanowi, iż zawód fizjoterapeuty jest samodzielnym zawodem medycznym; określa wymagania, jakie musi spełniać osoba, która ma prawo wykonywać ten zawód. Regulacja w obecnym brzmieniu przewiduje powstanie samorządu fizjoterapeutów - do jego zadań należeć miałoby m.in. sprawowanie pieczy nad należytym wykonywaniem zawodu i reprezentowanie fizjoterapeutów. Ustawa wprowadza Krajowy Rejestr Fizjoterapeutów, który ma zapewnić pacjentom i pracodawcom powszechny dostęp do informacji, czy dana osoba ma uprawnienia do wykonywania zawodu.

Poselski projekt przewiduje, że wykonywanie zawodu fizjoterapeuty polega na udzielaniu świadczeń zdrowotnych zgodnie ze wskazaniami aktualnej wiedzy medycznej i kwalifikacjami wynikającymi z poziomu wykształcenia. Katalog zadań zawodowych fizjoterapeuty miałby być uzupełniony o zapis, że wykonywanie zawodu polega też na wdrożeniu postępowania fizjoterapeutycznego zgodnie z celem skierowania na rehabilitację leczniczą i realizowaniu zleceń lekarskich.

Projekt w pierwotnym brzmieniu przewidywał, że w przypadku uzasadnionych wątpliwości odnoszących się do skierowania lub zlecenia lekarskiego prawo domagania się od lekarza zlecającego, by uzasadnił potrzebę realizacji zlecenia oraz możliwość odmówienia realizacji skierowania, wykonania zlecenia lekarskiego lub wykonania innego świadczenia zdrowotnego "niezgodnego z jego sumieniem lub z zakresem kwalifikacji". Posłowie z sejmowej komisji zdrowia zdecydowali jednak o usunięciu fragmentu dotyczącego klauzuli sumienia.

Projekt PiS usuwa przepisy, które określają organizację i zadania samorządu zawodowego fizjoterapeutów oraz prawa i obowiązki jego członków; regulacja nie przewiduje bowiem powołania takiego samorządu. Przewidziano przeniesienie na wojewodę przypisanego samorządowi zadania przyznawania prawa wykonywania zawodu. Prawo to według projektu miałby przyznawać - na wniosek osoby zainteresowanej - wojewoda właściwy ze względu na miejsce jej zamieszkania.

W związku z zakładaną w projekcie rezygnacją z powoływania samorządu, przypisane mu zadanie prowadzenia rejestru powierzono ministrowi zdrowia. Zadania dot. zasad odpowiedzialności zawodowej fizjoterapeutów mają zostać przeniesione na ministra zdrowia, który miałby powołać rzecznika i komisję odpowiedzialności zawodowej.

Zawód fizjoterapeuty nie był dotychczas w Polsce zawodem regulowanym. Działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług fizjoterapeutycznych może założyć każdy. Dokumenty potwierdzające wykształcenie i kwalifikacje w zakresie fizjoterapii są wymagane jedynie przy podpisywaniu kontraktu z NFZ.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
  PARTNERZY SERWISU
  partner serwisu
  partner serwisu
  partner serwisu

  Najnowsze