Sejm: komisja zdrowia za wydłużeniem terminu wprowadzenia EDM

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 czerwca 2014 17:15

Wydłużenie do końca lipca 2017 r. możliwości prowadzenia dokumentacji medycznej w formie papierowej i elektronicznej zakłada poselski projekt ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia, którego pierwsze czytanie odbyło się we wtorek (24 czerwca) na posiedzeniu komisji zdrowia. Komisja pozytywnie zaopiniowała ten projekt.

Obecnie ustawa nakłada na podmioty medyczne obowiązek prowadzenia wyłącznie elektronicznej dokumentacji medycznej od 1 sierpnia br. Projekt nowelizacji przewiduje przesunięcie tego terminu do 1 sierpnia 2017 r. Do tego czasu będzie można prowadzić dokumentację w formie papierowej lub elektronicznej.

- Bardzo wielu świadczeniodawców, także lekarzy praktykujących prywatnie, nie jest przygotowanych do wyeliminowania dokumentacji w formie papierowej i przejścia wyłącznie na formę elektroniczną. Wydaje się zasadne, żeby wydłużyć okres przejściowy, kiedy dokumentacja może być prowadzona w formie i papierowej, jak dotychczas, i elektronicznej, do roku 2017 - mówił reprezentujący wnioskodawców poseł PO Jarosław Katulski.

Czyt: Elektroniczna dokumentacja medyczna: będzie obowiązkowa za trzy lata

Wiceminister zdrowia Sławomir Neumann zaznaczył, że resort popiera rozwiązanie przedstawione w projekcie nowelizacji. - Taka zmiana jest pożądana (...) wiele jednostek czeka chyba też na nową transzę środków europejskich, żeby z nich skorzystać, przeprowadzając informatyzację w swoich jednostkach - dodał Neumann.

Przewodniczący komisji Tomasz Latos (PiS) wyraził wątpliwość, czy w 2017 r. wszyscy świadczeniodawcy przejdą na system elektronicznej dokumentacji. Z kolei posłanka PiS Józefa Hrynkiewicz stwierdziła, że nowelizacja nie jest dobrą propozycją, ponieważ wprowadza dwa standardy dokumentacji medycznej. - Będziemy mieli dwa rodzaje dokumentacji - papierową i elektroniczną. To spowoduje jeszcze większy bałagan w ochronie zdrowia - przekonywała.

Komisja przyjęła poprawkę do projektu nowelizacji zgłoszoną przez Katulskiego, która przewiduje, że nowelizacja ustawy wejdzie w życie z dniem podpisania, a nie jak w napisano w projekcie, po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. Biuro Legislacji zgłosiło propozycję, by w projekcie nowelizacji napisać, że wchodzi w życie 31 lipca 2014 r. Pod tą poprawką podpisał się Katulski. Komisja przyjęła tę propozycję.

Obowiązek prowadzenia elektronicznej dokumentacji medycznej jest częścią systemu informatyzacji ochrony zdrowia; zakłada on także wprowadzenie elektronicznych kart pacjenta, e-recept i e-skierowań.  Dzięki prowadzeniu dokumentacji medycznej w formie elektronicznej pacjenci otrzymają możliwość monitorowania statusu na liście osób oczekujących. Poradnie będą drogą elektroniczną przypominać o terminie wizyty. Pacjent będzie mógł w domu zalogować się i sprawdzić zalecania lekarskie.

Obecnie trwają prace nad założeniami rządowego projektu nowelizacji ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia. Jego celem jest wprowadzenie zmian, które umożliwią pełne wdrożenie rozwiązań w zakresie informatyzacji w ochronie zdrowia, obejmujących: e-recepty, e-skierowania oraz e-zlecenia na wyroby medyczne, a także wprowadzenia działań z zakresu telemedycyny. Zostały w nim opisane m.in. zasady funkcjonowania elektronicznej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (KUZ) oraz Karty Specjalisty Medycznego (KSM), potwierdzającej udział takiego specjalisty w udzielaniu świadczenia.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum