PAP/Rynek Zdrowia | 16-05-2019 17:25

Sejm: komisja za zmianą planu finansowego NFZ, dodatkowe 4 mld zł w tym roku

Sejmowa komisja zdrowia pozytywnie zaopiniowała w czwartek (16 maja) projekt zmiany planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia na 2019 rok.

Andrzej Jacyna, prezes NFZ; FOT. PTWP

- Zmiana jest znacząca, wynika głównie z tego, że tworząc plan finansowy w roku 2018, mieliśmy inne informacje dotyczące sytuacji w gospodarce, inne dane dotyczące wynagrodzeń i inne wskaźniki makroekonomiczne. Po zastosowaniu aktualnych wskaźników przewidujemy wzrost przychodów ze składki ubezpieczeniowej o ponad 4 mld zł - mówił na posiedzeniu komisji prezes Funduszu Andrzej Jacyna.

Wskazał, że zmiana jest efektem "stanu gospodarki, który jest bardzo dobry, wzrostu wynagrodzeń, jak również decyzji dotyczącej jednorazowej, trzynastej wypłaty emerytur".

Środki - jak podaje Fundusz - zostaną przeznaczone m.in. na świadczenia udzielane przez ratowników medycznych; świadczenia z zakresy podstawowej opieki zdrowotnej; świadczenia udzielane w związku z przepisami ustawy o szczególnych rozwiązaniach wspierających osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności oraz na leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne w ramach całkowitego budżetu na refundację. Podział środków dotyczyć będzie też m.in. projektowanej, poczynając od 1 lipca 2019 r., zmiany wyceny świadczeń opieki zdrowotnej.

Katarzyna Lechowicz-Dyl (PAP)