Sejm: dłuższy termin korzystania z papierowej dokumentacji medycznej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 czerwca 2014 10:56

Szpitale i przychodnie będą mogły prowadzić dokumentację medyczną pacjentów w formie papierowej jeszcze do końca lipca 2017 r. - stanowi uchwalona w czwartek (26 czerwca) przez Sejm nowelizacja ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia.

Tym samym o trzy lata wydłużono termin na wprowadzenie dokumentacji medycznej wyłącznie w formie elektronicznej. Obecna ustawa nakłada na podmioty medyczne obowiązek prowadzenia wyłącznie elektronicznej dokumentacji medycznej od 1 sierpnia tego roku. Po nowelizacji do 1 sierpnia 2017 r. będzie możliwe prowadzenie dokumentacji w formie papierowej lub elektronicznej.

Za nowelizacją głosowało 260 posłów, pięciu było przeciw, 176 wstrzymało się od głosu. Ustawa trafi teraz do Senatu.

Wiceminister zdrowia Sławomir Neumann odpowiadając przed głosowaniem na pytania posłów powiedział, że przygotowana przez posłów nowelizacja nie ma nic wspólnego z rządowym projektem e-zdrowie, który będzie realizowany w terminie.

Neumann podkreślił, że uchwalona nowelizacja daje tylko "szansę szpitalom i przychodniom (...), żeby mogły równolegle przez trzy lata jeszcze prowadzić dokumentację w formie papierowej".

Posłowie wnioskodawcy argumentowali wcześniej, że bardzo wielu świadczeniodawców, także lekarzy praktykujących prywatnie, jest obecnie nieprzygotowanych do wyeliminowania dokumentacji w formie papierowej i przejścia wyłącznie na formę elektroniczną, dlatego zasadnym będzie wydłużenie okresu przejściowego.

Obowiązek prowadzenia elektronicznej dokumentacji medycznej jest częścią systemu informatyzacji ochrony zdrowia; zakłada on także wprowadzenie elektronicznych kart pacjenta, e-recept i e-skierowań - te rozwiązania znajdą się w projekcie rządowym.

Dzięki prowadzeniu dokumentacji medycznej w formie elektronicznej pacjenci otrzymają możliwość monitorowania statusu na liście osób oczekujących w kolejce do lekarza lub na badanie. Poradnie będą drogą elektroniczną przypominać o terminie wizyty. Pacjent będzie mógł w domu zalogować się i sprawdzić zalecania lekarskie z ostatniej wizyty.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum