×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Sejm debatuje nad projektem ws. zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia22 listopada 2017 12:44

Nakłady na ochronę zdrowia będą stopniowo wzrastać do 6 proc. PKB w 2025 r. - przewiduje rządowy projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, którego drugie czytanie rozpoczęło się w środę ( 22 listopada).

Sejm debatuje nad projektem ws. zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Projekt zakłada, że w 2018 r. na opiekę zdrowotną będzie przeznaczone 4,67 proc. PKB, a rok później - 4,86 proc. Docelowy poziom nakładów wyznaczono na 6 proc. PKB - ma on być osiągnięty 2025 r.

Dodatkowe środki w pierwszej kolejności mają być przeznaczane na finansowanie (w formie dotacji dla NFZ) świadczeń opieki zdrowotnej. Ich wykaz na każdy rok będzie określał minister zdrowia. Mają to być m.in. te świadczenia, na które są najdłuższe kolejki.

Autorzy projektu ocenili, że bez dodatkowych pieniędzy "nie da się powstrzymać (...) wzrostu liczby kolejek i czasu oczekiwania na świadczenia". Zwrócili uwagę, że na dostępność do leczenia mają także wpływ wyjazdy lekarzy i pielęgniarek do pracy w krajach UE, które oferują wyższe wynagrodzenia. - Szacunki wskazują, że przy dzisiejszej zawartości tzw. koszyka świadczeń gwarantowanych i obecnej demografii brakuje co najmniej ok. 30 mld zł rocznie - czytamy w uzasadnieniu.

Zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia jest głównym postulatem lekarzy rezydentów, którzy w październiku prowadzili protest głodowy. Lekarze zapowiedzieli, że w placówkach na terenie całego kraju będą wypowiadać klauzulę opt-out, która pozwala im pracować dłużej, niż przewidują obowiązujące normy. Domagają się oni wzrostu nakładów na zdrowie do 6,8 proc. PKB w 2021 r. oraz zwiększenia wynagrodzeń pracowników ochrony zdrowia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze