Sejm: debatują o projekcie ustawy zakazującej aborcji

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 30 czerwca 2011 18:21

W czwartek (30 czerwca) po południu w Sejmie rozpoczęła się debata nad obywatelskim projektem ustawy całkowicie zakazującej aborcji. Pod projektem podpisało się ponad 450 tys. osób.

Sejm: debatują o projekcie ustawy zakazującej aborcji
Obywatelski projekt nowelizacji ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży oraz niektórych innych ustaw zakłada wykluczenie z prawa tych wyjątków, które dopuszczają w Polsce aborcję. Jego autorzy proponują też zmianę tytułu ustawy na: "O ochronie życia ludzkiego od poczęcia".

Z wcześniejszych informacji wynika, że projekt poprze PiS, przeciwko ma być SLD i większość PO; PSL jest w tej sprawie podzielone. Wszystkie kluby deklarują, że podczas prac nad projektem nie wprowadzą dyscypliny dla swoich posłów. Klub SLD zapowiedział wniosek o jego odrzucenie, taką propozycję może poprzeć PO.

Zgodnie z obecnym prawem, przerwanie ciąży może nastąpić gdy: stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej; badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu; zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku gwałtu. W dwóch pierwszych przypadkach przerwanie ciąży jest dopuszczalne do chwili osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem kobiety ciężarnej. W trzecim - jeśli od początku ciąży nie upłynęło więcej niż 12 tygodni.

Liberalizacji prawa aborcyjnego domagają się z kolei środowiska lewicowe, w tym SLD, UP, Zieloni 2004, Partia Kobiet, Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny oraz Kampania przeciw Homofobii. We wtorek (28 czerwca) klub SLD zorganizował w tej sprawie wystawę przed Sejmem.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum