Sejm: debata o niepełnosprawności w rodzinie

Autor: RR/Rynek Zdrowia • • 29 listopada 2012 16:57

W Sejmie, pod patronatem wicemarszałek Wandy Nowickiej, odbyła się w czwartek (29 listopada) debata na temat niepełnosprawności w rodzinie. Jej celem było zdiagnozowanie problemów osób niepełnosprawnych intelektualnie oraz próba ich praktycznego przełożenia na rozwiązania systemowe.

W dyskusji brali udział przedstawiciele organizacji pozarządowych zajmujących się osobami niepełnosprawnymi intelektualnie: Ewa Suchcicka, prezes Stowarzyszenia Rodzin i Osób z Zespołem Downa ”Bardziej Kochani” i Elżbieta Zakrzewska-Manterys z tego samego Stowarzyszenia, Iwona Wojtczak-Grzesińska reprezentująca Stowarzyszenie Otwarte Drzwi, Zofia Pągowska, szefowa Środowiskowego Domu Samopomocy w Warszawie, Krzysztof Marciniak reprezentujący Stowarzyszenie na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym

W debacie wziął również udział zastępca dyrektora Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Krzysztof Kosiński. Przypomniał, że we wrześniu ratyfikowana została Konwencja ONZ dotycząca osób niepełnosprawnych. Podkreślił również, że trwają prace rządowe nad zreformowaniem świadczeń pielęgnacyjnych.

Zgadzając się z przedmówcami przyznał, że najważniejszą kwestią jest dostosowanie poziomu i formy wsparcia do indywidulanych potrzeb osób niepełnosprawnych oraz że klasyfikowanie ich jako jednej ogólnej grupy jest błędem.

W dyskusji głos zabrali także rodzice dzieci niepełnosprawnych intelektualnie. Mówili o swoich doświadczeniach i wnioskach. Wicemarszałek Wanda Nowicka wyraziła gotowość poparcia inicjatyw na rzecz zmiany prawa, które mogłyby usprawnić i poprawić dotychczasowy system. Zapewniła, że Ruch Palikota będzie starał się wspierać rodziców w tych działaniach.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum