Sejm: będzie informacja o działaniach na rzecz niepełnosprawnych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 grudnia 2013 14:30

Sejm nie zgodził się w piątek (6 grudnia) na odrzucenie informacji rządu o działaniach podejmowanych w 2012 roku na rzecz realizacji postanowień Karty Praw Osób Niepełnosprawnych. Wnioskował o to klub SP. Za odrzuceniem informacji głosowało 181 posłów, 233 było przeciwko, a 31 wstrzymało się od głosu.

Sejm: będzie informacja o działaniach na rzecz niepełnosprawnych
Domagając się odrzucenia informacji, klub SP wskazywał m.in. na nowelizację ustawy o świadczeniach rodzinnych, na mocy której od lipca wiele osób straciło prawo do zasiłku pielęgnacyjnego. Przepisy te zakwestionował w czwartek (5 grudnia) Trybunał Konstytucyjny.

Świadczenie pielęgnacyjne w wysokości 820 zł (620 zł świadczenia oraz 200 zł z rządowego programu) przysługuje teraz tylko niepracującym rodzicom i najbliższym krewnym dzieci niepełnosprawnych, niezależnie od dochodu rodziny, jeśli niepełnosprawność powstała przed osiągnięciem dorosłości.

Wcześniej świadczenie mogli pobierać też krewni osób z orzeczoną niepełnosprawnością, która powstała po 25. roku życia, a więc np. dzieci lub wnuki niepełnosprawnych rodziców. Teraz dla tej grupy dedykowany jest specjalny zasiłek opiekuńczy w wysokości 520 zł, przysługuje jednak tylko w przypadku, gdy łączny dochód dwóch rodzin: osoby sprawującej opiekę oraz osoby wymagającej opieki - w przeliczeniu na osobę - nie przekroczy obowiązującego kryterium dochodowego dla osób otrzymujących świadczenia rodzinne - obecnie 623 zł netto.

MPiPS przygotowało kolejną nowelizację, która przywróci prawo do zasiłków części opiekunów. Wprowadzić ma jeden rodzaj świadczenia, ale w różnej wysokości w zależności od stopnia niesamodzielności podopiecznego.

Z informacji na temat realizacji postanowień Karty Praw Osób Niepełnosprawnych wynika, że w latach 2008-2012 wzrósł poziom wykształcenia osób niepełnosprawnych oraz poprawiła się ich sytuacja na rynku pracy. Odsetek niepełnosprawnych z co najmniej średnim wykształceniem wzrósł z 31,8 proc. w 2008 r. do 35,5 proc. w roku 2012 r., a tych z wykształceniem wyższym - z 6,1 proc. w roku 2008 do 7,5 proc. w roku 2012.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum