Sejm: TK powinien sprawdzić, czy aborcja eugeniczna jest zgodna z konstytucją

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 grudnia 2019 15:49

119 posłów z klubów PiS, Konfederacji i PSL-Kukiz podpisało się pod złożonym w poniedziałek w Trybunale Konstytucyjnym wnioskiem o zbadanie czy przepisy dotyczące tzw. aborcji eugenicznej są zgodne z konstytucją. Analogiczny wniosek grupy posłów z 2017 r. stracił ważność wraz z końcem kadencji parlamentu.

FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Poseł Bartłomiej Wróblewski (PiS) powiedział w poniedziałek podczas briefingu przed bramą Trybunału, że wniosku "nie należy traktować jako polityczny". Jak zaznaczył, powstał on ponad podziałami politycznymi, zawiera merytoryczne i prawne argumenty.

Oczekujemy, że TK rozpatrzy w szybkim trybie ten wniosek - mówił.

Według wnioskodawców aborcja ze względu na niepełnosprawność płodu jest niezgodna z konstytucją i obecnie dochodzi do niezgodnego z prawem pozbawiania życia niepełnosprawnych dzieci. Wróblewski podkreślił, że wniosek do TK dotyczy zbadania tylko tej kwestii, a nie innych sytuacji przerywania ciąży - np. przy zagrożeniu życia matki, czy ze względu na gwałt.

Jak zaznaczył Wróblewski, we wniosku wskazał na możliwość złamania czterech konstytucyjnych zasad: przyrodzonej i niezbywalnej godności człowieka, prawa do życia, zakazu dyskryminacji oraz zasady demokratycznego państwa prawa.

- Nie powołujemy się we wniosku na żadne argumenty natury politycznej, obyczajowej, religijnej, światopoglądowej. Wniosek koncentruje się na argumentach prawnych i konstytucyjnych - zapewnił Wróblewski.

- To jest sprawa fundamentalna - tego kto jest człowiekiem i czy prawo ma chronić wszystkich czy dopuszczać wyjątki - podkreślił poseł PiS.

Poprzedni wniosek posłów do TK trafił w 2017 r.

Aleksander Główczewski (PAP)

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum