Sejm: Solidarna Polska apeluje o zniesienie kar także dla aptekarzy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 stycznia 2012 17:34

Posłowie klubu Solidarna Polska zaapelowali w piątek (13 stycznia) do Platformy Obywatelskiej o "opamiętanie się" i zmianę przepisów noweli ustawy refundacyjnej podczas jej procedowania w Senacie. SP chce, aby aptekarze nie byli karani za realizację recept z błędami.

W piątek (13 stycznia) Sejm znowelizował ustawę refundacyjną; znosi ona kary dla lekarzy, którzy niewłaściwie wypisują recepty. W przypadku aptekarzy kary za realizację błędnych recept pozostają - będą oni mogli skorzystać z abolicji, ale tylko do dnia wejścia w życie noweli.

- Liczymy na opamiętanie się PO w Senacie - oświadczył na konferencji prasowej w Sejmie szef klubu SP Arkadiusz Mularczyk. - Liczymy na naprawienie tej sytuacji - wtórował mu klubowy kolega Andrzej Dera.

Mularczyk zapowiedział, że jeśli Senat nie poprawi ustawy i zostanie ona w obecnym kształcie podpisana przez prezydenta, Solidarna Polska zwróci się do Rzecznika Praw Obywatelskich o zaskarżenie jej przepisów do Trybunału Konstytucyjnego.

Według Mularczyka, pozostawienie kar dla farmaceutów jest nie tylko niesprawiedliwe, ale może też być niezgodne z konstytucją, ponieważ wprowadza nierówność obywateli wobec prawa.

Mularczyk dodał, że Solidarna Polska zamierza też złożyć własną nowelizację ustawy refundacyjnej, która zniesie możliwość karania farmaceutów.

Politycy SP zarzucili ponadto PO "psucie państwa i prawa" przez "dopychanie kolanem" bubli prawnych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum