Sejm: Komisja Zdrowia przyjęła pakiet zdrowotny - opozycja krytykuje

Autor: Anna Kaczmarek/Rynek Zdrowia • • 03 marca 2011 16:51

Sejmowa Komisja Zdrowia przyjęła sprawozdanie z prac nad ustawami: o działalności leczniczej, o zawodzie lekarza i lekarza dentysty, o informacji w służbie zdrowia oraz nad ustawą o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta i ustawą refundacyjną.

Sejm: Komisja Zdrowia przyjęła pakiet zdrowotny - opozycja krytykuje

Minister zdrowia Ewa Kopacz po głosowaniu nad ustawami przypomniała, że pakiet ustaw zdrowotnych jest ukierunkowany na poprawę sytuacji pacjentów. – Przyczyni się do zmniejszenia kolejek oraz poprawy jakości świadczeń zdrowotnych – mówiła.

Dodała, że po wejściu przegłosowanych rozwiązań w życie lekarzom łatwiej będzie rozpocząć pracę.

Niestety nie wszyscy podzielają optymizm minister Kopacz, co do projektowanej reformy ochrony zdrowia.

– To chaotyczny pakiet ustaw. Wprowadzi bałagan. Zakres proponowanych przez rząd zmian jest niemożliwy do wprowadzenia bez zapewnienia odpowiedniego finansowania – mówił nam poproszony o wyrażenie opinii przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia, Bolesław Piecha (PiS).

Jako przykład niewłaściwych rozwiązań podał zapisy w projekcie ustawy o informatyzacji.

– Żadne państwo nie wprowadziło informatyzacji w tym stopniu, bo żadnego państwa na to nie stać. Zresztą są bardzo poważne zastrzeżenia co do ochrony danych, które mają być zbierane przez ten system. Te dane będą wszędzie – uważa przewodniczący.

Opozycja zwracała też uwagę na propozycję przekształceń szpitali zawartą w ustawie o działalności leczniczej.

– Ten cały pakiet, to antyreforma – mówi nam wprost poseł Jolanta Szczypińska (PiS). – Postulaty żadnej z grup nie zostały wzięte pod uwagę: ani pielęgniarek, ani lekarzy, ani pacjentów. Rząd dalej chce tylko prywatyzować. Jest tak uparty, że nie bierze nawet pod uwagę wątpliwości co do konstytucyjności części z tych ustaw.

Jolanta Szczypińska przekonuje, że przynajmniej dwie z ustaw zaskarżone do Trybunału Konstytucyjnego zostaną przez TK uznane za niezgodne z Konstytucją.

Chodzi oczywiście o ustawę refundacyjną oraz ustawę o informatyzacji. Projekty obu ustaw przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia przekazał do rozpatrzenia przez komisję ustawodawczą.

Przypomnijmy, że projekty pakietu zdrowotnego zakładają m.in., że samorządy, które nie przekształcą szpitali w spółki, będą musiały pokrywać ich ujemne wyniki finansowe. Nowe przepisy mają umożliwić pacjentom dochodzenie odszkodowań za błędy medyczne bez postępowania sądowego.

Ustawy przewidują również wprowadzenie urzędowych cen i marż leków refundowanych oraz likwidację stażu lekarskiego, ale utrzymują Lekarski Egzamin Państwowy.

Ustawa o tzw. informatyzacji ma natomiast umożliwić umawianie się na wizyty do lekarza przez internet, monitorowanie on-line statusu w kolejce do świadczenia oraz skuteczniejsze wykrywanie fałszerstw w obrębie recept i dokumentacji medycznej.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum