×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Sejm: Arłukowicz pod ostrzałem opozycji za brak leków onkologicznych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia26 kwietnia 2012 14:15

Rozmawiamy z koncernami produkującymi leki onkologiczne, do Polski trafią kolejne dostawy - zapewnił w czwartek (26 kwietnia) w Sejmie minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. W ocenie opozycji problemy z dostępem do chemioterapii wynikają z zaniedbań Ministerstwa Zdrowia.

Sejm: Arłukowicz pod ostrzałem opozycji za brak leków onkologicznych
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Arłukowicz przedstawił - na wniosek posłów SLD - informację rządu w sprawie braku leków onkologicznych - cytostatyków i związanymi z tym przypadkami wstrzymania chemioterapii.

Minister przypomniał, że w październiku ubiegłego roku austriacka firma produkująca leki cytostatyczne zgłosiła kłopoty z linią technologiczną, miały one trwać trzy miesiące. Jak dodał, 20 marca koncern poinformował, że problemy przedłużą się o kolejne trzy miesiące. Szef MZ zaznaczył, że 21 marca rozmawiał z dyrektorem warszawskiego Centrum Onkologii. W kolejnych dniach do resortu zaproszono koncerny, które produkują te same leki cytostatyczne.

Arłukowicz poinformował, że spotkał się też z szefami instytutów onkologicznych dla dzieci i dorosłych. Przypomniał również, iż w kwietniu odbył spotkanie z marszałkami województw. Przekazał im, by dyrektorzy szpitali w razie problemów kontaktowali się z resortem zdrowia w celu uruchomienia procedury importu docelowego brakujących leków.

Szef resortu zdrowia poinformował, że przez cały czas prowadzone są rozmowy z producentami leków cytostatycznych w celu zwiększenia ich dostaw do Polski. Dodał, że w najbliższym czasie do Polski trafią kolejne partie leków.

Arłukowicz zaznaczył, że Rzecznik Praw Pacjenta i resort zdrowia szczegółowo wyjaśniają wszystkie przypadki odesłania chorego lub przesunięcia chemioterapii. Dodał, że ustalenia zostaną zaprezentowane publicznie. Minister zdrowia podkreślił, że duże ośrodki onkologiczne nie mają problemów z leczeniem. Zaznaczył, że ich dyrektorzy zostali zobowiązani do sprowadzenia większej ilości leków, by w razie potrzeby pomagać mniejszym szpitalom.

Według ministra, podczas audiokonferencji z Komisją Europejską, którą we wtorek (24 kwietnia) zorganizował komisarz ds. zdrowia John Dalii, omówione zostały problemy związane z ograniczoną dostępnością leków cytostatycznych w państwach, które zgłosiły ich braki. Jak podkreślił, chodzi o 16 państw UE: Austrię, Belgię, Bułgarię, Czechy, Niemcy, Hiszpanię, Francję, Węgry, Irlandię, Włochy, Holandię, Polskę, Portugalię, Rumunię, Słowenię i Słowację. Dodał, że zaapelował o ustanowienie przez Komisję Europejską systemu wczesnego ostrzegania przed problemami z dostępnością leków.

Wyjaśnienia Arłukowicza nie przekonały posłów opozycji. Podkreślali oni, że brak w Polsce leków cytostatycznych obciąża ministra zdrowia.

Dariusz Joński (SLD) ocenił, że Arłukowicz zgubił wrażliwość społeczną m.in. na problemy pacjentów. Dodał, że w ostatnich tygodniach brakowało leków dla najciężej chorych. W ocenie Jońskiego MZ nie panuje nad obecną sytuacją, a cierpią na tym pacjenci. - W ministerstwie pojawił się bałagan i chaos - uważa poseł SLD. Jak mówił, jeżeli taka sytuacja jeszcze raz się powtórzy - SLD złoży wniosek o odwołanie Arłukowicza.

W podobnym tonie wypowiadał się Czesław Hoc (PiS). - Panie premierze, jak leczyć chorych na raka? - pytał. - Ich dramat trwa - zaznaczył Hoc.

Według Jerzego Borkowskiego (Ruch Palikota), MZ powinno znaleźć innych producentów leków cytostatycznych, bo problemy z ich brakiem mogą się niebawem powtórzyć.

Zdaniem Macieja Orzechowskiego (PO) w wypowiedziach posłów opozycji było dużo demagogii. Podkreślił, że nie pomoże to w rozwiązaniu problemów chorych. Poseł zaznaczył, że w sprowadzaniu brakujących leków pomaga procedura importu docelowego, która nie jest skomplikowana.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum