Ściąga dla samorządowców: jak stworzyć dobry program zdrowotny

Autor: KR/Rynek Zdrowia • • 19 sierpnia 2013 09:41

Agencja Oceny Technologii Medycznych opiniuje co roku kilkaset samorządowych programów zdrowotnych. Coraz więcej z nich ocenianych jest negatywnie.

Ściąga dla samorządowców: jak stworzyć dobry program zdrowotny
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Samorządy są coraz bardziej zainteresowane wprowadzaniem programów zdrowotnych. W latach 2010-2012 liczba programów zdrowotnych opiniowanych przez AOTM wzrosła z 67 do 260. W pierwszym kwartale 2013 r. liczba wniosków wyniosła 79, co pozwala przypuszczać, że do końca roku wzrośnie do około 300. Chociaż wartości te rosną, w ocenie AOTM - jakość składanych do opiniowania dokumentów spada.

W dobie kryzysu coraz więcej jednostek samorządu terytorialnego decyduje się jedynie na kontynuację programów rozpoczętych w przeszłości. Ze względu na ograniczenia finansowe, wiele z nich nie zwiększa skali zadań. W efekcie, coraz mniej osób w samorządach podejmuje się przygotowania nowych programów zdrowotnych, a odsetek samorządowych projektów, które uzyskały negatywne oceny AOTM, rośnie (do 41 proc. w 2012 r.).

Pozytywnie zaopiniowane wnioski z kolei często pozostawiają wiele do życzenia, o czym świadczy fakt, że niemal jedna trzecia z nich uzyskuje warunkową akceptację. Urzędnicy przygotowujący dokumentację do zaopiniowania, potrzebują wsparcia.

W odpowiedzi na to zapotrzebowanie eksperci - w ramach wsparcia realizacji założeń Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy - przygotowali poradnik ''Samorządowe programy zdrowotne. Jak je dobrze realizować?''. Jest on skierowany do osób, które przygotowują samorządowe programy zdrowotne oraz chcą uzyskać praktyczne informacje i rady od profesjonalistów.

Opracowanie zostało przygotowane przez samorządowców dla samorządowców, czerpiąc z doświadczenia autorów, zajmujących się od wielu lat prowadzeniem działań prozdrowotnych na tym poziomie. Podręcznik zawiera liczne opisy przypadków, które mogą spotkać na swojej drodze wnioskodawcy oraz praktyki tworzenia i realizacji programów zdrowotnych.

Czyt. także: Profilaktyka samorządowa: jak sensownie wydawać pieniądze na programy zdrowotne

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze