Schetyna w Gorzowie Wlkp.: ochrona zdrowia nie ma barwy politycznej ani partyjnej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 12 maja 2019 20:19

Ochrona zdrowia nie ma barwy politycznej ani partyjnej - mówił w niedzielę (12 maja) w Gorzowie Wielkopolskim Grzegorz Schetyna. Lider PO wziął udział w otwarciu Ośrodka Radioterapii Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp.

Schetyna w Gorzowie Wlkp.: ochrona zdrowia nie ma barwy politycznej ani partyjnej
Grzegorz Schetyna. Fot. Archiwum

Ośrodek Radioterapii powstawał od kwietnia 2017 roku do końca grudnia 2018 roku. Koszt jego budowy wyniósł ok. 66 mln zł. Ośrodek składa się z oddziału radioterapii, zakładu radioterapii, poradni oraz hostelu.

- Zdrowie nie ma barw politycznych, ale także nie ma ograniczenia czasowego. O polskie zdrowie trzeba walczyć cały czas. Stale trzeba je poprawiać i walczyć o jakość tego zdrowia - mówił w trakcie uroczystości otwarcia Ośrodka lider PO Grzegorz Schetyna.

- Cieszę się, że możemy być tutaj, w Gorzowie, w szpitalu, robić dobrą rzecz, bo otwierać ten Oddział Radioterapii. Dzisiaj to jest wpisane nie tylko w kampanię wyborczą do europarlamentu, ale w ogóle w debatę w Europie: w jaki skuteczny sposób można walczyć z rakiem, jak skutecznie przeznaczyć środki europejskie żebyśmy mogli mówić o lepszej diagnostyce, o lepszej profilaktyce. Wreszcie, o bardziej skutecznym leczeniu tej strasznej choroby, tej okropnej choroby - podkreślił.

Jak dodał, cieszy się, "że Gorzów jest takim symbolem właśnie wpisywania się w tę europejską strategię, bo to nie tylko pojawia się w wielu programach partii politycznych, rodzin politycznych w Europie, ale będzie dedykowane jako absolutnie pierwszoliniowy i fundamentalny program następnej aktywności Europejskiej przez lata".

Szpital gorzowski potraktowano w sposób szczególny

Schetyna wskazał, że "nie byłoby tej skutecznej walki i takich inwestycji, jak ta dzisiaj, gdyby nasze aktywności, nasze rządy nie potraktowały problemu szpitala gorzowskiego w sposób szczególny. I mówię to jako osoba, która ma doświadczenia w administracji, byłem ministrem spraw wewnętrznych i administracji wtedy, pamiętam tę współpracę (…) to był proces oczywiście, to jest zawsze tak, że jedna dobra aktywność powinna być kontynuowana, jedna powinna wynikać z drugiej".

W trakcie wizyty w szpitalu podkreślił, że cieszy go, że "to ogromne zadłużenie (szpitala) i problem, który był domeną wielu rządów, został skutecznie rozwiązany kiedy ministrem zdrowia był pan Bartosz Arłukowicz. W konkretny, twardy, bezpośredni sposób 105 mln zł zmieniło całą geografię kłopotów tego szpitala i tych problemów, które nie pozwalały mu wyjść na prostą".

- Dzisiaj też dzięki właśnie tej współpracy, synergii, ale też inicjatywy pani marszałek Elżbiety Polak, zarządu województwa, koalicji, która w racjonalny sposób wykorzystując dobre relacje z rządem, z ministerstwem zdrowia, wcześniej z urzędem wojewódzkim, potrafiła zbudować takie relacje i tak opisać w dobry sposób tę ważną inwestycję - mówił.

Schetyna podziękował również władzom regionu i miasta Gorzowa za to, że - jak wskazał - "wszyscy angażują się w to żeby też województwo lubuskie było miejscem, w którym dalej będziemy mogli inwestować, angażować się, przeznaczać europejskich środki, otwierać nowe możliwość".

- Trudno powiedzieć, że Lubuskie może być bliżej Europy, bo jest w Europie, bo jest najbliżej przecież, otwiera nam nasz kraj na Unię Europejską. Ale cieszę się, że te wielkie rzeczy, które już się dokonały są tylko etapem tego, co będziemy robić w następnych krokach i w następnych latach - podkreślił.

Lider PO wskazał, że "doświadczenie negocjacji 2011 roku, kiedy decydowaliśmy i wpływaliśmy na wynegocjowanie 500 miliardów złotych budżetu dla Polski w latach 2014-2020 - to wszystko wielkie doświadczenie. Dzisiaj bardzo twardo mówimy: powtórzymy te skuteczne negocjacje. Przyprowadzimy te same pieniądze, wynegocjujemy 100 miliardów złotych więcej właśnie żeby takie pomysły, takie idee mogły być realizowana - tak jak ta wasza tutaj wspólna, samorządowo-ministerialna jeszcze z poprzednich czasów, z poprzedniej kadencji - inwestycja w polskie zdrowie, w lubuskie, w lubuski, gorzowski szpital, który pokazuje jak bardzo, jak skutecznie będziemy mogli walczyć o dobrą ochronę zdrowia na europejskim poziomie".

Zaznaczył, że "to jest dzisiaj dla nas wielkie wyzwanie i cieszę się, że mogę dziękując tym wszystkim, którzy przysłużyli się i którzy angażowali się przez lata w to - mogę im za to podziękować i powiedzieć - trzymajcie tak dalej, pracujmy tak dalej".

Ochrona zdrowia nie ma barwy politycznej ani partyjnej

- I tutaj na miejscu, i Brukseli, i w Strasburgu - tam gdzie są te pieniądze, po które można ściągnąć i można je dobrze wydać. Tylko żeby je dobrze wydać tutaj, musimy mieć dobrych samorządowców, sensownych urzędników, otwarte głowy. Patriotów lokalnych, którzy wiedzą jak współpracując mogą zbudować rzeczy wielkie. I chcę bardzo wyraźnie powiedzieć: ochrona zdrowia nie ma barwy politycznej ani partyjnej - podkreślił.

- Bardzo wyraźnie proszę tych wszystkich, którzy dzisiaj mówią, że się nie da, że nie można, że się ciężko bardzo negocjuje w Brukseli, że ktoś ma gorszą, czy lepszą opinię - to nie ma znaczenia. My jesteśmy do dyspozycji, my zrobimy wszystko i będziemy walczyć o każde euro właśnie dla Polski, dla naszego kraju, na polskie szpitale, na polskie przychodnie, na sprzęt medyczny. Bo wiemy, że to będzie skutecznym antidotum na choroby, skutecznym narzędziem na walkę o polskie zdrowie, o zdrowie dla Polek i Polaków. I to dzisiaj obiecujemy - dodał.

Budowa sfinansowana z miksu środków europejskich

Prezes Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. Jerzy Ostrouch powiedział PAP, że budowa Ośrodka Radioterapii została sfinansowana "można powiedzieć z takiego miksu środków europejskich, zarówno regionalnego programu operacyjnego, jak i programu infrastruktura i środowisko, ale również z własnych środków szpitala".

- Jesteśmy obecnie na takim etapie, że spodziewamy się, że na przełomie maja i czerwca, najprawdopodobniej zostanie rozstrzygnięty konkurs i będziemy realizowali świadczenia w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia - dodał.

Ostrouch podkreślił, że stworzenie Ośrodka Radioterapii "to było bardzo ważne zadanie dla naszego regionu".

- Ta inwestycja wynikała zarówno z mapy potrzeb zdrowotnych i z potrzeb pacjentów, którzy uruchomili tak naprawdę cały proces ubiegania się o realizację tej inwestycji; były i petycje i zbierane podpisy. I na przełomie 2015 i 2016 roku zapadła decyzja z udziałem ówczesnych radnych wojewódzkich o tym, że taka inwestycja powinna zostać zrealizowana - przypomniał.

Marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Polak podkreśliła, że "nie bylibyśmy w tym miejscu gdyby nie nasza zgodna, bardzo dobra współpraca".

- Każdy ma swoje jakieś zasługi w tym zakresie, ale przede wszystkim to jest nasze dzisiaj wielkie święto. Wielkie święto, ponieważ ten Ośrodek Radioterapii powstał w bardzo krótkim czasie - w 2016 roku Zarząd Województwa podjął decyzję: budujemy radioterapię, dajemy pieniądze na dokumentację - i rozpoczął się proces przygotowawczy, czyli mapa potrzeb, ocena wojewody, komitet sterujący i minister zdrowia przychylny - mówiła.

Jak dodała, "to właśnie dzięki temu, że Platforma Obywatelska od 10 lat od 2008 roku nadzoruje lubuską ochronę zdrowia - to mamy efekty, które są widoczne dla naszych pacjentów. To nie tylko ten Ośrodek Radioterapii w tym miejscu, ale również wcześniej otwierane inwestycje w gorzowskim szpitalu, niesłychanie ważne" - wskazała.

Po wizycie w szpitalu Grzegorz Schetyna wziął udział w Pikniku Europejskim, który odbywał się w niedzielę w Gorzowie Wielkopolskim. 

Anna Jowsa

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum