Schetyna: służbie zdrowia potrzeba więcej pieniędzy i mniej ideologii

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 lipca 2019 12:24

Służbie zdrowia potrzeba więcej pieniędzy i dobrej organizacji, a mniej ideologii - powiedział w sobotę (13 lipca) lider PO Grzegorz Schetyna. Zapowiedział, że po wygranych wyborach przez Koalicję Obywatelską znikną kolejki do lekarzy specjalistów i wprowadzony zostanie program in vitro.

Schetyna: służbie zdrowia potrzeba więcej pieniędzy i mniej ideologii
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Podczas drugiego dnia Forum Programowego Koalicji Obywatelskiej Schetyna zapewnił, że KO będzie kontynuowała projekt europejskiej ochrony zdrowia. Lider PO zapowiedział, że termin oczekiwania do lekarza specjalisty nie będzie dłuższy niż 21 dni. - Czekanie miesiącami i latami na poradę musi się skończyć. Oczekiwanie na ostry dyżur nie może trwać dłużej niż 60 minut. Po godzinie każdy pacjent musi być po badaniach, diagnozie i lekarskiej decyzji - dodał.

Jak zaznaczył, "przyjazd na ostry dyżur nie może oznaczać wielu godzin oczekiwania, niepewności i ludzkiego bólu".

Lider PO zapewnił też, że program walki z rakiem będzie prowadzony według europejskich standardów. - To jest nasza twarda obietnica. W ciągu siedmiu lat wyleczalność raka w Polsce osiągnie poziom najbardziej rozwiniętych krajów Europy Zachodniej. Będzie to dotyczyło każdego zakątka kraju. Rak na wsi niczym nie różni się od raka w mieście - oświadczył Schetyna.

Zapowiedział też, że każdemu, kto przekroczy 50 lat będzie przysługiwał pełen bilans zdrowotny obejmujący wszystkie konieczne badania. - Będzie pełna dostępność badań prenatalnych; opieka okołoporodowa na najwyższym europejskim poziomie. W tym oczywiście bezwarunkowa możliwość znieczulenia przy porodzie - dodał.

Zdaniem Schetyny, "służbie zdrowia potrzeba więcej pieniędzy i dobrej organizacji, a mniej ideologii". - Kobieta, która trafia do szpitala musi przede wszystkim czuć się bezpiecznie, mieć pewność, że zajmują się nią najlepsi fachowcy. A nie wysłuchiwać nad swoim łóżkiem światopoglądowych kłótni. Nie pozwolimy na to - zadeklarował.

Lider PO dodał też, że po wygranych wyborach KO przywróci i rozszerzy program in vitro. - Wprowadzimy też kalendarz szczepień na najwyższym europejskim poziomie. Nie może być tak, że dzieci rodziców, których na to stać, są sczepione na wszystkie choroby, a dzieci biedne tylko na niektóre - mówił Schetyna. 

Mateusz Mikowski, Aleksandra Rebelińska

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum
    PARTNERZY SERWISU
    partner serwisu
    partner serwisu

    Najnowsze