Schetyna: polska służba zdrowia może być taka, jak w Szwecji czy Niemczech

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 11 maja 2019 15:06

Musimy uwierzyć, że służba zdrowia może funkcjonować tak, jak w Szwecji czy Niemczech; nie będziemy siedzieć z założonymi rękami; i my to zmienimy - powiedział podczas konwencji regionalnej Koalicji Europejskiej w Płocku lider PO Grzegorz Schetyna.

Schetyna: polska służba zdrowia może być taka, jak w Szwecji czy Niemczech
Grzegorz Schetyna; FOT. PTWP

- W niektórych rejonach Polski śmiertelność na choroby serca jest o 40 proc. wyższa na wsi niż w miastach - powiedział Schetyna. - To nie jest równość - to nie jest Europa - ocenił. - I my to zmienimy. Nie będziemy siedzieć z założonymi rękami. Musimy uwierzyć, że służba zdrowia może funkcjonować tak, jak w Szwecji czy Niemczech - zapowiedział.

Lider PO przedstawił dziewięciopunktowy plan naprawy służby zdrowia. - Po pierwsze termin oczekiwania do specjalisty nie może być dłuższy niż 21 dni - mówił. Dodał, że "dotyczy to wszystkich" bez względu na to, czy ktoś mieszka w Warszawie czy w małej miejscowości. - Po drugie, oczekiwanie na SOR nie może trwać dłużej niż 60 minut. Po godzinie każdy pacjent musi być już po badaniach - ocenił lider PO.

Trzecim punktem planu, dodał, jest Europejski Program Walki z Rakiem, który przewiduje, że "w ciągu 7 lat wyleczalność raka w Polsce osiągnie poziom najbardziej zaawansowanych krajów Europy Zachodniej".

- Każdemu, kto przekroczy 50 lat będzie przysługiwał pełen bilans zdrowotny - zapowiedział czwarty punkt planu Schetyna. Wyjaśnił, że "będzie on obejmował wszystkie badania".

Piąty punkt planu zakłada "pełną opiekę nad kobietą i dzieckiem". - Czyli pełna dostępność badań prenatalnych, opieka okołoporodowa na najwyższym europejskim poziomie, w tym bezwarunkowa możliwość znieczulenia - wyjaśnił Schetyna.

Szósty punkt swojego planu nazwany został Norweski Plan Szczepień. - Powszechny, pełny, z najlepszymi szczepionkami na świecie dla dzieci ze wsi i z miasta, dla bogatych i biednych bez różnicy - mówił Schetyna.

Siódmy punkt planu naprawy służby zdrowia dotyczy ludzie niepełnosprawnych. - Nie możemy dopuścić, żeby miejsce zamieszkania i status materialny dzielił ich na lepszych i gorszych. To nie może decydować o tym, z czego mogą korzystać i jak wygląda ich rehabilitacja - zapowiedział.

- Po ósme, centra profilaktyczne w każdym województwie - tak, żeby były blisko ludzi - podkreślił Schetyna. Jako dziewiąty punkt Schetyna zapowiedział kompleksowy program walki ze smogiem. - Cała Polska musi się stać krainą czystego powietrza - podkreślił lider PO. 

W sobotę (11 maja) na konwencji Koalicji Europejskiej w Płocku Schetyna nawiązał do postulatu KE ws programu europejskiej ochrony zdrowia.

Zwracając się do zwolenników Prawa i Sprawiedliwości powiedział: - Wiem, że macie swoje poglądy. Sympatie i antypatie. Wiem, że do wszystkiego was nie przekonamy. Ale ochrona zdrowia na europejskim poziomie będzie też dla was. Wy też wiecie, jakie to ważne. Wy też czekacie miesiącami, a czasami latami w kolejce do specjalisty. Rak nie pyta o preferencje partyjne. Proszę was w tej sprawie - bądźmy zgodni i wszyscy uwierzmy, że to można i trzeba zmienić - zaznaczył lider PO.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum