Sawicki: KE nie reaguje na epidemię wywołaną przez bakterie coli

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 31 maja 2011 17:15

Minister rolnictwa Marek Sawicki powiedział we wtorek (31 maja), że jest rozczarowany brakiem reakcji Komisji Europejskiej na epidemię wywołaną przez bakterię coli znalezioną na warzywach.

Sawicki: KE nie reaguje na epidemię wywołaną przez bakterie coli

Poinformował, że część krajów Unii Europejskiej, w tym Polska, chce zwołania specjalnego posiedzenia unijnych ministrów w tej sprawie.

Sawicki przebywa na nieformalnym posiedzeniu ministrów ds. rolnictwa i rybołówstwa UE w Debreczynie na Węgrzech.

- Jestem rozczarowany brakiem reakcji Komisji Europejskiej na kryzys, jaki dotknął Europę, konsumentów i rolników - producentów warzyw - powiedział minister. Dodał, że na węgierskim spotkaniu nie padły żadne konkretne propozycje.

Poinformował, że na razie "Niemcy nie są w stanie zidentyfikować źródła pochodzenia bakterii coli". Nie wiadomo czy trafiła ona do tego kraju z zewnątrz, czy też może źródłem zakażenia jest woda lub pracownicy w samych Niemczech - tłumaczył Sawicki. 

Stwierdził, że Hiszpanie przeprowadzili u siebie badania i nie stwierdzili obecności takiego szczepu bakterii.

W opinii Sawickiego, jest niedopuszczalne, by w ciągu 20 dni niemieckie służby sanitarne nie wyjaśniły przyczyn pojawienia się choroby. Poinformował, że pierwsze zachorowania pojawiły się na terenie tego kraju 2 maja, a oficjalny komunikat wydano dopiero 22 maja.

Minister poinformował, że w związku obecną sytuacją Polska razem z Hiszpanią, Belgią i Holandią i prawdopodobnie też Szwecją, chce zwołania w trybie pilnym, czyli w ciągu dwóch tygodniu nadzwyczajnego, formalnego posiedzenia unijnych ministrów rolnictwa.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum