Sasin: jest problem z przestrzeganiem rozporządzenia ministra zdrowia. Pomoże wojsko?
Będą wzmożone patrole i kontrole policji; być może będziemy również chcieli do tych policyjnych zespołów dołączać żołnierzy, tak, żeby wyegzekwować obowiązujące przepisy - zapowiadał w niedzielę (29 marca) wicepremier Jacek Sasin w kwestii kontroli przestrzegania przez Polaków rozporządzenia ministra zdrowia.

Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński mówił z kolei w niedzielę w Polsat News o wciąż popularnych - mimo obostrzeń - spacerach i apelował o zrozumienie, że obecny czas epidemii jest wyjątkowy.
- Niestety, w ciągu tego weekendu pojawiły się może nie tłumy, ale dość duże zbiorowiska osób w różnych miejscach publicznych - mówił. - Będziemy musieli najprawdopodobniej wprowadzić jeszcze bardziej rygorystyczne, administracyjne przepisy - zapowiedział Gliński.
Pytany, czy nowe obostrzenia pojawią się w przyszłym tygodniu, odpowiedział, że będą szybciej. - Tu nie chodzi o kary, chodzi o to, że musimy wprowadzić obostrzenia administracyjne w miejscach pracy, w sklepach. Nie możemy łamać zasad - tłumaczył.
W tym kontekście wicepremier Jacek Sasin wskazywał na antenie Polsat News, że nie ma potrzeby, żeby wprowadzać dalej idące obostrzenia - trzeba przestrzegać tych przepisów, które już zostały wprowadzone. Jak przypomniał, mówią one, że nie wolno gromadzić się w miejscach publicznych, a przebywać w nich można tylko w sytuacjach niezbędnych do życia: zakupów, udawania się do pracy, spacerów (raz dziennie, samotnie lub w towarzystwie jednej osoby).
Jak mówił, rząd apeluje do samorządów, które mają możliwość m.in. zamykania miejsc publicznych, takich jak parki, ogrody czy bulwary, gdzie tradycyjnie gromadzą się ludzie.
Będą również wzmożone patrole i wzmożone kontrole służb publicznych, policji, być może ze wsparcie wojska.
Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia z 24 marca, w okresie od 25 marca do 11 kwietnia zakazano przemieszczania się z wyjątkiem m.in. wykonywania czynności zawodowych lub zadań służbowych i zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego, w tym uzyskania opieki zdrowotnej lub psychologicznej oraz zakupu towarów i usług. Do pięciu ograniczono liczbę osób, które jednocześnie mogą uczestniczyć w mszy lub innym obrzędzie religijnym, wyłączając osoby sprawujące posługę.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)