Sanepid kontroluje przestrzeganie przepisów obowiązujących w czerwonych i żółtych strefach
Od sobotniego (8 sierpnia) poranka rozpoczęły się kontrole sanepidu związane z przestrzeganiem zaostrzonych przepisów. Kontrole odbywają się w całym kraju, ale do powiatów "czerwonych” i "żółtych” ściągnęliśmy dodatkowe siły z bardziej bezpiecznych "zielonych” regionów - poinformował PAP rzecznik prasowy GIS Jan Bondar.

Rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego przekazał, że w poprzednich tygodniach sanepid prowadził planowe kontrole dotyczące m.in. bezpieczeństwa żywności czy higieny, rozszerzone o przestrzeganie przepisów przeciwepidemicznych.
- Tylko w ciągu ostatniego tygodnia było to prawie 7 tys. kontroli. Były to niejako kontrole +przy okazji+, które w ogromnej części przypadków kończyły się na pouczeniu - poinformował Bondar. Rozpoczęte w sobotę kontrole - jak wyjaśnił - są dedykowane wyłącznie przepisom dotyczącym zwalczania COVID-19.
- Teraz trzeba się liczyć z surowymi karami finansowymi. Kontrole będą skrupulatne. Zakres kontroli obejmuje kilkadziesiąt pozycji - podkreślił.
Kontrolowane - jak wyjaśnił - będą obiekty handlowe, targowiska, zakłady pracy, przedsiębiorstwa produkcyjne, restauracje, kina, teatry, hotele, galerie handlowe, targi, wystawy, lotniska, salony kosmetyczne. Interwencyjnie prowadzone będą kontrole również innych zgromadzeń, np. wesel.
- Tam, gdzie to będzie konieczne, inspektorzy będą korzystać ze wsparcia policji - zaznaczył. Bondar przypomniał, że obowiązujące przepisy pozwalają na kary do 30 tys. zł. Zapowiedział, że kontrole będą kontynuowane w kolejnych dniach.
- Dotychczasowe doświadczenia są takie, że niejednokrotnie ognisko epidemiczne zaczynało się na weselu, a kończyło w wielkich zakładach przemysłowych. Musimy to przerwać - zaznaczył.
Resort podał w piątek, że badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 809 osób. To najwyższa od początku epidemii liczba przypadków potwierdzonych w ciągu doby. W czwartek MZ informowało o 726 nowych zakażeniach, w środę o 640, we wtorek o 680, a w poniedziałek o 575.
W piątek wieczorem w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Zakłada ono m.in. wyodrębnienie dwóch stref: czerwonej i żółtej. Na ich obszarach będą obowiązywały, poza ograniczeniami przewidzianymi dla całości terytorium Polski, dalej idące zakazy i nakazy oraz większe ograniczenia niż na pozostałym obszarze.
Strefa czerwona obejmie w woj. śląskim powiaty i miasta na prawach powiatu: pszczyński, rybnicki, wodzisławski oraz Rudę Śląską i Rybnik, w woj. wielkopolskim - ostrzeszowski, w woj. małopolskim - nowosądecki i Nowy Sącz oraz w woj. łódzkim powiat wieluński.
Strefa żółta obejmie w woj. śląskim powiaty i miasta na prawach powiatu: cieszyński oraz Jastrzębie-Zdrój i Żory, w woj. podkarpackim - jarosławski, przemyski i Przemyśl, w woj. wielkopolskim - powiat kępiński, w woj. małopolskim - oświęcimski, w woj. świętokrzyskim - pińczowski, a w woj. łódzkim powiat wieruszowski.
Katarzyna Lechowicz-Dyl (PAP)
Czytaj także:
Resort zdrowia: obostrzenia mają chronić ludzi przed infekcją. Jest rozporządzenie

ZOBACZ KOMENTARZE (0)