Sandauer: nowela ustawy o prawach pacjenta to nieporozumienie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 marca 2011 21:25

Przewodniczący Stowarzyszenia Pacjentów Primum Non Nocere Adam Sandauer negatywnie ocenia ustawę o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, którą w piątek uchwalił Sejm, uważa, że ustawa jest nieporozumieniem.

Sandauer: nowela ustawy o prawach pacjenta to nieporozumienie
Dodaje, że cieszy się oczywiście, że odszkodowania mają być dawane szybko. - To jest jedyny plus tej ustawy.

Jego zdaniem styl skandynawski, na który powołują sięautorzy ustawy, zakłada ograniczone odszkodowania, ale w sytuacjach, w których nie da się udowodnić, jak doszło do szkody. Natomiast system polski zakłada ograniczenie odszkodowań w sytuacji, gdy komisja orzeknie, że naruszono procedury, że czegoś nie zrobiono.

Podkreśla, że w sądzie odszkodowania są wypłacane adekwatnie do szkody, a tu możliwe jest odszkodowanie w wysokości do 100 tys. zł za uszkodzenie zdrowia lub śmierć.-  Można obniżać odszkodowania, jeśli są inne kryteria niż w postępowaniu sądowym.

- Jeżeli mówi się, że sądy źle, wolno działają, są opieszałe, to nie można z tego powodu tworzyć pseudosądów, parasądów czy komisji, które z powodu tego, że sądy źle działają, będą dawały niższe odszkodowania, bo wymogi są takie same. Jeżeli sądy źle działają, to należy naprawiać sądy. Ta ustawa jest karykaturą tego, co zrobiły państwa skandynawskie - zaznacza.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum